Bezpieczeństwo, Granice

Trwa faza analityczno-koncepcyjna, która ma określić sposób pozyskania nowych okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Jednocześnie trwają prace nad pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach rozwiązania pomostowego - poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Skurkiewicz przekazał informację na temat programu Orka odpowiadając na interpelację posłów PO-KO: Piotra Cieślińskiego, Artura Gierady i Pawła Olszewskiego. 

Posłowie w interpelacji napisali: "W obliczu wzmożonej rozbudowy rosyjskiego potencjału wojskowego w obwodzie kaliningradzkim konieczne jest posiadanie marynarki wojennej będącej wobec niego realną przeciwwagą. Obszar modernizacji Marynarki Wojennej RP nie wykazuje realnych postępów. Zakup śmigłowców AW101 nie rozwiązuje podstawowych problemów tej formacji wojskowej".

Dlatego zapytali kierownictwo MON m.in. o to, w jakim stadium jest plan zakupu okrętów obrony wybrzeża, kryptonim Miecznik? Na jakim etapie jest realizacja programu zakupu okrętów podwodnych, kryptonim Orka? Jaka jest przewidywana liczba kupna ww. okrętów i jaki jest planowany termin wprowadzenia ich do służby? Czy dopuszcza się możliwość zakupu okrętów podwodnych bez opcji uzbrojenia ich w pociski manewrujące dalekiego zasięgu? Czy służba okrętów typu Kobben zostanie przedłużona? Czy przewiduje się rozwiązanie przejściowe w postaci pozyskania okrętów używanych? Jeśli tak, to jaki będzie tego koszt? Czy służba okrętu podwodnego ORP Orzeł zostanie przedłużona o 10 lat?

"Obecnie są prowadzone analizy w zakresie realizacji postępowania na dostawę okrętów kr. Miecznik oraz trwa faza analityczno-koncepcyjna, mająca na celu określenie wszystkich aspektów pozyskania okrętów podwodnych nowego typu kr. Orka.(...) Trwają również prace w zakresie pozyskania okrętu podwodnego w ramach zdolności pomostowej" - odpowiedział w sierpniu Skurkiewicz.

Dodał też, że "liczba planowanych do pozyskania jednostek oraz założenia taktyczno-techniczne dla tego zadania (Orka - PAP) stanowią dane zawarte w dokumentach planistycznych niejawnych".

Skurkiewicz podkreślił też, że "celem programu +Zwalczanie zagrożeń na morzu+ jest osiągnięcie zdolności operacyjnej do zwalczania celów nawodnych, podwodnych i lądowych oraz zwalczania zagrożenia minowego".

"Szczegóły dotyczące ilości, terminów oraz planowanych kosztów realizacji powyższych programów są zawarte w +Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2017-2026+, który jest dokumentem niejawnym o klauzuli poufne" - podkreślił w informacji przekazanej posłom.

Program "Zwalczanie zagrożeń na morzu" - w którym wyszczególniono m.in. program Orka - był wpisany w jako priorytetowy w Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022. Pod koniec 2017 r. MON - kierowane wtedy przez Antoniego Macierewicza - zapowiedziało, że decyzja o wyborze strategicznego partnera w programie pozyskania okrętów podwodnych Orka zostanie podjęta w styczniu 2018 r. Na początku stycznia 2018 r. Macierewicz został jednak odwołany ze stanowiska szefa MON, a zapowiedzi resortu nie zostały zrealizowane.

Pierwotnie w ramach programu Orka - MON planował zakup trzech-czterech nowych okrętów podwodnych, a wartość programu szacowana była na 10 mld zł. Według zapowiedzi Polska zamierzała kupić nowe okręty podwodne uzbrojone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

Krzysztof Kowalczyk 

+10 A-26
1. Rozwiązanie pomostowe to A-17.
2. Rozwiązanie docelowe to A-26, w jednym z możliwych wariantów.
Wykorzystanie możliwości współpracy z sąsiadem z północy, ścisła współpraca w zakresie broni podwodnej to jedyne sensowne rozwiązanie problemu śmierci technicznej naszego Dywizjonu OP.
Lada moment Szwedzi zwodują pierwszy okręt typu A-26. Może to już nastąpić w przyszłym roku. I jest to już ostatni moment na dogadanie się z nimi.
Konkurencja nie śpi i nieustannie promuje swoje rozwiązania:
[link usunięty]
13 sierpień 2019 : 05:53 SAAB | Zgłoś
-9 ROLADA
A PO CO NAM TO
13 sierpień 2019 : 12:22 PŁYWAK | Zgłoś
+4 Analiza analizy...
Trwają analizy, posiedzenia, tworzy się założenia, projekty, przemyślenia- z rakietami czy bez? ile to będzie trwać? Rosjanie bez analiz budują kolejne okręty, Meksykanie na piachu- bez analiz budują całą serię patrolowców, tylko my analizujemy, analizujemy.........
13 sierpień 2019 : 06:08 JanKowalski | Zgłoś
-5 Lotnictwo morskie
Tylko jeden budowany od 20 lat i nie ukończony słynny ORP "Miś" (nasz Miś przez nas wykonany, na państwowe drogie słomiane zlecenie, w oparciu o 6 instytucji i to nie jest jeszcze nasze ostatnie słowo :-) )vel Gawron vel Ślązak kosztuje do tej pory 2 mld PLN i ciągle koszt rośnie i końca nie widać. 2 mld /3,5 = ok. 570 mld dolarów. Za tą kasę mamy 7 szt. F 35 C (80 mln $ /szt), 19 szt. F 16 (30 mln$ /szt)., 11 szt F18 Super hornet (ok 50 mln $ / szt). Pod względem uzbrojenia ORP "Miś" nadaje się raczej do floty Żeglugi Gdańskiej niż do zwalczania jakiejkolwiek innego okrętu. A stado analizatororów wspólnie analizuje "niekończące się onanizowanie" od 20 lat budową jednego nieuzbrojonego patrolowca i zastaniawiają się "czy to aby dalej nie kontynuować" ? . :-).
14 sierpień 2019 : 12:04 Podatnik | Zgłoś
-3 c.d.
I to za nasza kasę. Słabo widzę ich dowodzenie na wojnie jak oni robią takie konferencje na takie "analizy". Powtórka z 39 murowana :-). I znowu będzie mazgajowanie i buuuu bo "sojusznicy" zawiedli :-). Pogonić analizatorów do uczciwej roboty razem z tą szroto MW i bajzel stocznią aktualnie na oficjalnych wakacjach w szczycie sezonu remontowego :-). Są jeziora większe jak Bałtyk. Tu flota była potrzebna w do XIX wieku. Nie uczą tego w tych szkołach wojskowych czy jak ? Czy tu chodzi o obronę czy żeby oni z tego żyli i szli na "emeryturę" w wieku 45 lat ? Nich zrobią jeszcze MW na Mazurach :-). Po....ne państwo teoretyczne !
14 sierpień 2019 : 12:05 Podatnik | Zgłoś
0 analizy
Oni też analizują , maja kase , wpływy do budżetu , cerkiew prawosławna nie jest tak pazerna więc budują ... Trzeba realnie spojrzeć na rzeczywistość bo doświadczenie uczy że pokrzykiwanie kończy się błazenadą jak w 1939 roku
15 sierpień 2019 : 10:39 julek | Zgłoś
0 Ogromna liczba urzędnikow od analiz...
Ogromna liczba urzednikow musi coś robić, zajmują się wiec analizami i stale analizują możliwosci analityczne spraw wymagających analiz... co ósmy obywatel jest urzednikiem, nawet Niemcy tylu nie mają. Inne kraje budują okręty a Polska analizuje... Nie ma kto budować, bo wszyscy są urzędnikami od analiz...
26 kwiecień 2021 : 07:52 Maria | Zgłoś
+3 czech
skoro w smw siedza takie jednostki jak harcmiszcz konefal to jak tu ma byc dobrze???!!!
13 sierpień 2019 : 06:28 andrze | Zgłoś
+9 Co ma SMW z tym wspólnego?
OK, już wiemy, że nie lubisz Konefała. Ale co to ma do artykułu? Czy to SMW wybiera okręty dla MW?
13 sierpień 2019 : 09:12 Jan68 | Zgłoś
+1 andrze
Chciałbyś go zastąpić ? Dałbyś radę ?
14 sierpień 2019 : 14:08 k | Zgłoś
-8 Ulani ulani
Jak to na wojence ladnie,kiedy ulan z konia spadnie!?
13 sierpień 2019 : 07:34 Stary kolejarz | Zgłoś
0 Czytaj między wierszami
Tłumacząc odpowiedź Skurkiewicza na bardziej zrozumiały język, odpowiedź brzmi tak: Nie ma żadnej Orki, Miecznika, czy Czapli i jeszcze długo nie będzie. A w tle bardziej dosadne słowa: Panowie Posłowie z PO, od...cie sie od nas.
13 sierpień 2019 : 16:00 Jato | Zgłoś
-11 Pozyskiwanie okrętów podwodnych
Szanowny Panie vice szefie MON-u, dlaczego próbujecie "pozyskiwać" okręty podwodne.
Czy nie byłoby prościej i taniej złożyć stosowne zamówienie na przedmiotowe okręty w Stoczni Wojennej w Gdyni?
Nie wierzę, że nie byłaby w stanie ich wybudować.
Skoro nawet takie Chiny czy Szwecja radzą sobie z takimi zadaniami to my Polacy też sobie z tym tematem też doskonale poradzimy.
13 sierpień 2019 : 19:47 Bazyli | Zgłoś
0 SMW?
Jaka stocznia, tam "pracują"już tylko leśne dziadki które nigdy innej firmy nie widzieli. Oni nic nie sa w stanie zbudowac. Zlecić im to tak jakby wywalic te 10mld wpisdu
14 sierpień 2019 : 04:47 K | Zgłoś
-3 Żenada
Służyłem kilka lat w Marynarce Wojennej, nasza flota albo jej brak to żadne zagrożenie dla Rosji, wystarczy jeden rosyjski okręt żeby zniszczyć wszystkie sprawne(a tych za dużo nie ma) okręty.
Modernizacja 30 kilku letnich albo więcej okrętów to ładowanie kasy w błoto, mamy marynarzy ale nie mamy okrętów
14 sierpień 2019 : 15:32 tygrys111@o2.pl | Zgłoś
-6 Modernizacja jajcarska
Czyli ORP "MIŚ" po odebraniu przez MW za np. 5-10 lat na drugi dzień przyjdzie do SMW na 5 letnią gruntowną modernizację. Normalnie jaja.
14 sierpień 2019 : 22:03 Podatnik | Zgłoś
0 Polska Marynarka Wojenna
Poprzednio MON mówił o planowanych zakupach okrętów podwodnych.
Teraz zmienili zdanie i mówią o POZYSKANIU. Co oznacza to POZYSKANIE?
Czyżby chodziło o wypożyczenie przedmiotowych okrętów?
No bo już wiadomo, że Stocznia Wojenna w Gdyni nie potrafi ich wybudować i stosownie uzbroić.
19 sierpień 2019 : 20:29 Wacek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter