Bezpieczeństwo, Granice

Jak informuje agencja UPI - Koncern Lockheed Martin pozyskał kontrakt o wartości 9,1 mln USD na wsparcie techniczne, integrację z częścią okrętową oraz usługi inżynieryjne przy systemie AEGIS Ashore w Polsce i Rumunii.   

Planowane prace nad systemem obejmują m.in. opracowanie pakietu danych technicznych (technical data package) i opracowanie zestawu testowego i procedur, opracowanie dokumentacji technicznej, studia wykonalności, obsługę zarządzania konfiguracją; inżynierię systemową i cyklu życia, testowanie środowiskowe; analizę topside; inżynierię systemu obrony przed rakietami balistycznymi i dopasowanie / zestrajanie systemu walki. 

Zakontraktowany projekt obejmuje dostosowanie / zestrojenie i integrację zaawansowanych systemów uzbrojenia morskiego z okrętami typu "Arleigh Burke", z których wszystkie wyposażone są w system AEGIS, i zostanie ukończony we wrześniu - ogłosił w ostatni piątek Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

29 % pracy wykonane zostanie w Camden w stanie New Jersey (NJ), 15 % w Deveselu w Rumunii; 15 % w Redzikowie w Polsce; 13 % w Moorestown, (NJ); 9 % w Norfolk, w stanie Virginia, 9 % w San Diego i 5 % w Pearl Harbor na Hawajach. Pozostałe 5 % zostanie zrealizowane w innych niezidentyfikowanych lokalizacjach.

AEGIS Ashore objęty jest programu "europejskiego stopniowego podejścia adaptacyjnego" (European Phased Adaptive Approach - EPAA), które ma na celu obronę amerykańskiej armii i jej sojuszników w Europie przed możliwymi atakami przeprowadzanymi z użyciem rakiet balistycznych. EPAA obejmuje po jednym systemie AEGIS Ashore w Rumunii i Polsce.

System w Rumunii funkcjonuje od 2016 r. Jak podał serwis informacyjny DefenseNews na początku kwietnia - ze względu na problemy konstrukcyjno-budowlane w bazie wojskowej Redzikowo, niezwiązane z systemem - polski system będzie działał nie wcześniej niż w 2020 r.

Zgodnie z oświadczeniem wydanym w kwietniu przez europejskie dowództwo armii Stanów Zjednoczonych - planowana aktualizacja (modernizacja) systemu AEGIS Ashore w Rumunii jest częścią regularnych aktualizacji przeprowadzanych na wszystkich systemach AEGIS - z których większość zainstalowana jest na okrętach.

z mediów (UPI)

System AEGIS Ashore
System AEGIS Ashore

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter