Bezpieczeństwo, Granice

Czterej aktywiści Greenpeace'u wspięli się w poniedziałek na platformę wiertniczą poszukującą złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na Morzu Barentsa, by zaprotestować przeciw planowanemu w tym regionie odwiertowi - poinformowała ta organizacja.   

Czterej proekologiczni działacze pochodzący z Norwegii, Szwecji i Danii weszli na platformę West Hercules zacumowaną w pobliżu Hammerfest, najbardziej na północ wysuniętego miasta kontynentalnej Europy, w którego pobliżu znajduje się instalacja skraplania gazu należąca do norweskiego koncernu Equinor.

"Znajdujemy się w samym środku kryzysu klimatycznego, który nie może już przyjąć więcej ropy, musimy więc demonstrować sprzeciw w każdy możliwy sposób" - powiedział Frode Pleym z Greenpeace Norway.

Equinor na razie nie skomentował zajścia.

West Hercules ma wykonać odwiert we wschodniej części Morza Barentsa, ok. 430 km na północny wschód od wybrzeża kontynentalnej Norwegii.

Norwegia jest największym producentem ropy naftowej w Europie Zachodniej i drugim po Rosji największym producentem w Europie.

Tego rodzaju, niezgodne z prawem, akcje stanowią zagrożenie dla samych aktywistów, dla ludzi pracujących na platformie i służb ratowniczych. Jeżeli są przeprowadzane na pracujących instalacjach wydobywczych lub wiertniczych albo statkach w ruchu dodatkowo potencjalnie zagrażają rozlewami olejowymi na morzu, kolizjami i innymi niebezpiecznymi sytuacjami.

Z publikowanych przez sam Greenpeace zdjęć z akcji wynika, że tym razem aktywiści tej organizacji nie wspięli się na wysokie części konstrukcji platformy, a jedynie weszli na niski, łatwo dostępny poziom - przybili pontonem (ze spalinowym silnikiem doczepnym) do jednego z kadłubów (pontonów) platformy i weszli na niego oraz znajdujące się bezpośrednio przy nim i przy nasadzie "nóg" (kolumn) platformy półzanurzalnej konstrukcje.

PAP, PBS (Portal Morski)

Platforma półzanurzalna West Hercules
Platforma półzanurzalna West Hercules

 

Platforma półzanurzalna West HerculesPlatforma półzanurzalna West Hercules
+5 A może?
A można ten tytuł uczynić bardziej neutralnym, a nie od razu sugerować czytelnikowi po której stronie jest redakcja?
29 kwiecień 2019 : 08:03 sterniczek | Zgłoś
+6 takie są fakty
wtargnięcie na taki obiekt jest złamaniem prawa, obecność lub działania osób nieuprawnionych na takim obiekcie mogą doprowadzić do wypadków zagrażających im samym i/lub pracownikom uprawnionym do przebywania na tym obiekcie - dlatego jest to nieodpowiedzialne.
29 kwiecień 2019 : 08:16 arul | Zgłoś
+2 otóż to
Tytuł wiadomości jest właśnie neutralny.Według Słownika języka polskiego kontrowersyjny znaczy wywołujący spory, niepozwalający na jednoznaczną ocenę; problematyczny, dyskusyjny, sporny
30 kwiecień 2019 : 06:37 hihi | Zgłoś
+1 Moi drodzy przedmówcy
Tytuł został, po moim komentarzu, zmieniony. Pierwotny mówił o nieodpowiedzialnym działaniu ekologów, co jest wyraźnym wyrażeniem stanowiska umieszczającego taki właśnie tytuł redaktora w tej sprawie.
30 kwiecień 2019 : 07:10 sterniczek | Zgłoś
-5 A dlaczego "nieodpowiedzialne" zachowanie? Wprost przeciwnie!
No właśnie? Dlaczego "nieodpowiedzialna"? Może ich działanie jest bardziej "odpowiedzialne" niż np. trucicieli środowiska? Greenpeace i inne organizacje ekologiczne od lat przestrzegają ws. zmian klimatu i zanieczyszczenia środowiska i dopiero teraz, po latach, rządy przyznają, że coś jednak jest na rzeczy i że człowiek nabroił. Oczywiście oprócz prezydenta Trumpa i W. Putina - ci nie widzą problemu.

Zaś jeśli chodzi o wspinanie się na platformę wiertniczą i niebezpieczeństwo to zapewne Greenpeace ma ludzi z uprawnieniami wspinaczkowymi, linami i całym zabezpieczeniem. Tak więc gdzie tu "nieodpowiedzialne" zachowanie, które sugeruje Portal Morski? Może napiszecie coś o przestępstwach przeciw środowisku popełnianych na morzu? Co z tymi Polakami co przepłukali zbiorniki z trucizną na Morzu Północnym? Co ze zrzucaniem odchodów, śmieci i sieci przez rybaków? Co ze opróżnianiem kibelków wprost do morza? To nie jest nieodpowiedzialne?
29 kwiecień 2019 : 08:11 Szymson | Zgłoś
0 dr
Co to za dziwny "portal morski"? Same takie newsy dla gimnazjalistów i staruszek państwo podajecie, czy też może również jakieś poważnie zredagowane się zdarzają?
30 kwiecień 2019 : 08:17 Julian | Zgłoś
-1 Terroryści!
Ekoterroryści powinni być traktowani jak inni terroryści!
Najpierw strzelać, potem rozmawiać!
01 maj 2019 : 10:46 Ambreliser | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter