Bezpieczeństwo, Granice

Portal "Polityka.pl" mija się z prawdą porównując wartość śmigłowców AW101 z Caracalami - informuje MON w oficjalnym komunikacie. Nieprawdziwe są informacje podane w dzisiejszym artykule portalu Polityka.pl "PiS kpił z ceny Caracali. Kupił śmigłowce dużo drożej" autorstwa red. Marka Świerczyńskiego. Wbrew temu co pisze autor tekstu, zakupione wczoraj śmigłowce AW101 nie są "dwukrotnie droższe" niż Caracale, które planował kupić rząd PO-PSL.   

Wartość zakupionych wczoraj maszyn AW101 jest porównywalna z Caracalami w wersji morskiej, które miały być zakupione przez byłe kierownictwo MON w 2015 r. Należy jednak podkreślić, że AW101 są bardziej funkcjonalne, uniwersalne oraz lepiej przystosowane do implementacji systemów niż Caracale w wersji morskiej. Jednocześnie Caracale nie posiadały funkcji prowadzenia misji bojowego poszukiwania i ratownictwa CSAR.

Porównując ceny obydwu kontraktów, trzeba pamiętać, że warta ponad 13 mld zł umowa na Caracale miała obejmować kilka wersji maszyn, w tym wersje morskie, które należą do jednych z najdroższych. Nie można więc przyjąć założenia, że dzieląc ogólną kwotę kontraktu przez liczbę planowanych do zakupu Caracali, otrzymamy jednostkową wartość śmigłowców. Poszczególne wersje zostały wycenione odrębnie. Podkreślamy, że nie możemy podać do publicznej wiadomości jednostkowej wartości śmigłowca, ponieważ została ona uznana przez producenta Caracali za tajemnicę handlową.

Dodatkowo przypominamy, że postępowanie na zakup śmigłowców ZOP odbyło się w trybie konkurencyjnym i każdy z producentów - również Airbus produkujący Caracale - miał prawo wziąć w nim udział.

Czytaj także:  Statoil ostatecznie rezygnuje ze śmigłowców Super Puma   

Stanowczo również dementujemy - czytamy w oficjalnym komunikacie MON - tezę przedstawioną przez autora tekstu, że „podstawowe wątpliwości dotyczą wyposażenia śmigłowców”. Od samego początku informowaliśmy, że zakupione śmigłowce AW101 są w pełni wyposażone, uzbrojone i przystosowane zarówno do prowadzenia misji zwalczania okrętów podwodnych, jak i do prowadzenia misji bojowego poszukiwania i ratownictwa. Kupiliśmy kompletne śmigłowce, które nie potrzebują dozbrajania i są wyposażone w m.in. sonary, sprzęt do udzielania pomocy i odzyskiwania personelu, uzbrojenie oraz mają możliwość użycia torped.

Jednocześnie podkreślamy, że konieczność ochrony informacji niejawnych nie pozwala nam na zaprezentowanie opinii publicznej szczegółowej listy wyposażenia maszyn, o czym tak doświadczony i specjalizujący się w tematyce wojskowej redaktor jak Pan Marek Świerczyński dobrze powinien wiedzieć.

Informujemy też, że główne elementy śmigłowców będą produkowane w zakładach w Świdniku. Potwierdził to podczas wczorajszej uroczystości podpisania umowy prezes firmy Leonardo Alessandro Profumo.

Jednocześnie oczekujemy od autora tekstu większej rzetelności, zarówno w podawaniu faktów na temat wartości śmigłowców, ich wyposażenia, jak i liczebności maszyn obecnie używanych przez Marynarkę Wojenną. Przypominamy, że na stanie marynarzy obecnie znajduje się 8 śmigłowców Anakonda, a nie 5 jak podał redaktor Marek Świerczyński - dodało, na końcu swojego oficjalnego komunikatu, MON.

+2 4 zamiast 50
Kiedy PiS obejmował rządy, miał gotowy kontrakt na 50 śmigłowców dla całej armii, w tym co najmniej 8 dla MW. Po 4 latach ich rządów jako sukces ogłasza się zakup 4 śmigłowców dla MW. Tak PiS dba o polską armię i bezpieczeństwo ludzi pracujących na morzu.
29 kwiecień 2019 : 05:08 Anakonda | Zgłoś
+14 ???
Nie było żadnego kontraktu, był wygrany przetarg i negocjacje offsetowe. Kontrakt podpisuje się po. Abstra*****ąc - AW101 to helikopter niebo lepszy od Caracala.
29 kwiecień 2019 : 09:42 MP | Zgłoś
+4 ...
Caracal to puma , maszyna pamietajaca czasy wietnamu. Francuzi dokonuja paru zmian np przedluzenie kadluba I mamy Siper Puma. Niby nadal to samo ale nazwa marketingowa inna . I tak dalej as do caracal . Nie ma czego pirownywac z AW .
29 kwiecień 2019 : 15:08 Swiadomy | Zgłoś
+7 .....
No to sa maszyny dla marynarki . Ile caracal mialo byc dla marynarki. ? Armia ma inne potrzeby. Po co wysoce specjalityczny smiglowiec by przywiezc wojo czy zaopatrzenie z a do b . ? Zastanow sie co piszesz bo polityczna nienawisci przycmiewa ci wzrok
29 kwiecień 2019 : 15:11 Swiadomy | Zgłoś
-5 8
Dla MW miało być 8 Caracali. Ich cywilna wersja byłaby nawet lepsza do zadań SAR, bo to chyba najlepszy na świecie śmigłowiec do działań nad morzem. Merlin to oczywiście też świetny wybór, tyle, że my potrzebujemy 2-3 razy tyle takich śmigłowców. 4 sztuki to za mało. Pod tym względem kontrakt na Caracale był lepszy. Tak czy inaczej oglaszanie po 4 latach zakupu 4 śmigłowców jako sukcesu, kiedy już teraz mogliśmy mieć w kraju 50 nowych, w ntym 8 na morzu, brzmi żałośnie i pokazuje jak malowaną mamy władzę.
30 kwiecień 2019 : 04:57 SW | Zgłoś
0 OT
Pieniadze zamiast na smiglowce poszly na prywatna armie PiS czyli Obrone Terytorialna ktora wciaz nie osiagnela zdolnosci bojowej:) czytaj potrzebuje wiecej pieniedy! Nie jest tajemnica ze nabor ma kryterium ideologiczne i to bardzo wazne !
08 maj 2019 : 10:58 Jorge | Zgłoś
-1 Pozew
Jak długo MON będzie się cackał z takimi "redaktorami", tak długo będą pisane takie paszkwile na polityczne zamówienie. Dziennikarze mają dość narzędzi, aby zgodnie z prawem i prawdą kontrolować władzę. Jednak pisanie kłamstw lub niesprawdzonych informacji powinno się kończyć pozwem.
29 kwiecień 2019 : 21:44 Jan68 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter