Bezpieczeństwo, Granice

Saab i US Army podpisały wieloletnią umowę ramową na dostawę systemu CarlGustaf M4 (w USA funkcjonującego jako M3E1). Pierwsze zamówienie opiewa na kwotę 19 milionów USD, a dostawy przewidziane są jeszcze w tym roku. 

Umowa będzie obowiązywać przez 3 lata i daje US Army możliwość złożenia zamówień na systemy Carl-Gustaf M4 o łącznej wartości około 41 milionów USD. Carl-Gustaf 84mm to sprawdzony w walce uniwersalny system, zdolny do działania w wymagających warunkach, zapewniający przewagę na współczesnym polu walki. 

System (będący m.in. na wyposażeniu piechoty morskiej) jest regularnie modernizowany, aby sprostać zmieniającym się oczekiwaniom. Ostatnia wersja, Carl-Gustaf M4, oprócz innych usprawnień posiada zredukowaną z 10 do 7 kg masę wyrzutni. 

- Ta umowa jest wynikiem wieloletniej, owocnej współpracy Saaba z rządem Stanów Zjednoczonych. To wyraźny dowód zaufania klienta, dotyczący możliwości systemu Carl-Gustaf i pozycji Saaba jako dostawcy - stwierdził Görgen Johansson, szef działu Dynamics w Saab. 

- Carl-Gustaf jest już od wielu lat bronią wsparcia dla amerykańskich sił specjalnych. System jest obecnie na wyposażeniu jednostek lekkiej piechoty i piechoty morskiej na różnych teatrach działań. Dzięki swoim możliwościom i elastyczności zapewnianej przez zdolność użycia różnych typów amunicji, przyniesie jeszcze więcej korzyści dla amerykańskich żołnierzy - mówi Erik Smith, Prezes Saab Defense and Security USA. 

Od czasu wprowadzenia do służby w 1948 r., system Carl-Gustaf był wielokrotnie używany na całym świecie do wsparcia działań piechoty. Najnowsza wersja – Carl-Gustaf M4 – cechuje się skutecznością i uniwersalnością znaną z poprzednich wersji, dodatkowo oferując szereg ważnych usprawnień. Należą do nich m.in.: lżejsza konstrukcja i kompatybilność z przyszłymi inteligentnymi systemami obserwacji i programowalną amunicją. Broń jest w pełni kompatybilna ze wszystkimi dotychczasowymi typami amunicji.  

Zamówienie złożono w czwartym kwartale 2018 roku.

rel (Saab AB)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter