Bezpieczeństwo, Granice

Holandia odrzuciła w poniedziałek żądanie Włoch, by przyjęła 47 migrantów z noszącego holenderską banderę statku niemieckiej organizacji humanitarnej Sea Watch 3, którego nie wpuszczono do Syrakuz na Sycylii. Statek krąży obecnie po morzu koło tego portu.

Nadzorujące politykę imigracyjną ministerstwo sprawiedliwości Holandii oświadczyło, że nie przyjmie żadnego migranta z Sea Watch 3 do czasu, aż zawarte zostanie długoterminowe porozumienie na temat kryteriów odróżniania uchodźców od migrantów ekonomicznych.

"Osoby niemające tytułu do ochrony międzynarodowej trzeba będzie odsyłać natychmiast po przybyciu na europejskie granice. Bez wyraźnej perspektywy takiego strukturalnego rozwiązania Holandia nie będzie uczestniczyć w doraźnych przedsięwzięciach na rzecz zejścia ze statku" - głosi oświadczenie resortu.

Wicepremier Włoch i zarazem lider antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio zażądał konfiskaty statku Sea Watch 3 i odesłania znajdujących się na nim migrantów do Holandii. Jak argumentował, Holandia musi ich przyjąć, gdyż statek nosi jej banderę.

dmi/ mc/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter