Bezpieczeństwo, Granice

Do portu w hiszpańskim Algeciras dotarł w piątek statek międzynarodowej organizacji pozarządowej z ponad 300 afrykańskimi migrantami. Ponad połowę z nich stanowią osoby niepełnoletnie. Jak poinformował w komunikacie rząd Hiszpanii, na pokładzie adaptowanego holownika  znajduje się 310 osób, które przejdą standardową procedurę stosowaną przez władze w Madrycie wobec nielegalnie przybywających migrantów.   

"W pierwszej kolejności osoby te otrzymają pomoc medyczną, a następnie zostaną poddane procesowi identyfikacji" - przekazały władze w Madrycie.

Z informacji Czerwonego Krzyża, który udzielił pomocy afrykańskim migrantom, wynika, że przybysze zostaną zakwaterowani w Algeciras oraz w miejscowości La Linea. Wszyscy zostali wyłowieni przez statek Open Arms podczas próby morskiej przeprawy z Afryki Północnej do Hiszpanii.

Jak podało na początku grudnia MSW w Madrycie, liczba migrantów, którzy między styczniem a listopadem 2018 r. dotarli w sposób nielegalny do Hiszpanii, wzrosła w porównaniu z takim samym okresem w 2017 r. o 165 proc.

Ze statystyk ministerstwa spraw wewnętrznych Hiszpanii wynika, że w jedenastu miesiącach 2018 r. do tego kraju w sposób nielegalny dostało się ponad 59 tys. osób, z czego około 52 tys. przypłynęło łodziami.

Główną formą nielegalnego wkraczania na terytorium Hiszpanii jest przeprawa wodą do południowej i południowo-wschodniej części tego kraju z Maroka lub Algierii. Część przybyszów dostała się też łodziami na teren hiszpańskich enklaw w Afryce Północnej, w Ceucie i Melilli, od strony marokańskiej.

Najwięcej nielegalnych migrantów przypłynęło z afrykańskich wybrzeży na archipelag Balearów. Łącznie ponad 1,8 tys. łodzi przetransportowało tam 50,3 tys. przybyszów z Czarnego Lądu.

Z Madrytu Marcin Zatyka 

0 Syf
Brak słów ... dla „redaktora „
28 grudzień 2018 : 23:51 Tomek Xxxx | Zgłoś
+4 inny punkt widzenia
Wymuszanie procedur SAR poprzez prowokowane,sfingowane sytuacje,w których i ratowani i ratujący narażają swoje życie i zdrowie powinno być ścigane przez prawo.
29 grudzień 2018 : 05:49 8989 | Zgłoś
0 inny punkt widzenia 2/podwójne standarty?
300 migrantów +załoga.Na zdjęciu widać statek Open Arms,a na jego prawej burcie łódź ratunkową a pod łodzią dwie tratwy ratunkowe,zapewne lewa burta posiada taką samą ilość łodzi i tratew.To stanowczo za mało jak na statek świadczący regularny ''taxi service''między Płn.Afryką a Płd.Europą z ponad 300 osób na pokładzie.Przypuszczam,że część tratew ratunkowych może być pochowana jest pod pokładem, czyli nie posiada zwalniaków hydrostatycznych,co rodzi określone konsekwencje.Konwencja nakazuje aby tratwy były rozmieszczone w konkretnych miejscach na statku,a łodzie ratunkowe jednej burty winny pomieścić wszystkich ludzi ze statku.Ludzie'' oblatani'' w kontrolach PSC wiedzą ,żę takie jak w/w uchybienia skończyły by się zatrzymaniem statku w porcie.Mamy tu bardzo konkretny przykład tego jak migracja psuje prawo.
29 grudzień 2018 : 20:04 8989 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter