Bezpieczeństwo, Granice

Władze Libii zgodziły się w sobotę na przyjęcie kilkunastu migrantów wyłowionych 21 listopada na Morzu Śródziemnym przez pochodzący z okolic Walencji hiszpański statek rybacki Nuestra Madre de Loreto.

Jak poinformował pułkownik Ajub Kasem, rzecznik prasowy libijskiej straży przybrzeżnej, jego kraj jest gotów przyjąć migrantów z pokładu Nuestra Madre de Loreto, których statek pochodzący z gminy Santa Pola wyłowił w nocy 21 listopada.

Pomimo gotowości załogi do przetransportowania migrantów do Hiszpanii rząd Pedro Sancheza nie wydał na to zgody. Socjalistyczny gabinet sprzeciwił się przyjęciu Afrykańczyków, mimo że burmistrz gminy Santa Pola Yolanda Seva i władze wspólnoty autonomicznej Walencji deklarowały gotowość ugoszczenia migrantów.

W środę przedstawiciel rządu Sancheza we wspólnocie autonomicznej Walencji Juan Carlos Fulgencio poinformował, że “gabinet w Madrycie pracuje już intensywnie”, aby przekonać Libię do ponownego przyjęcia migrantów na swoim terytorium.

Tymczasem w dalszym ciągu nie wiadomo, ilu Afrykańczyków wyłowili na Morzu Śródziemnym rybacy z Hiszpanii. Do piątku hiszpańskie media oraz burmistrz gminy Santa Pola, powołując się na deklaracje kapitana statku, mówiły o 12 migrantach. W sobotę jednak w radiowym komunikacie poinformował on o 11 wyłowionych osobach.

Także hiszpańska organizacja charytatywna Open Arms, której lekarze od piątku przebywają na pokładzie Nuestra Madre de Loreto, mówią o 11 migrantach, wśród których są dwie osoby nieletnie.

W sobotę Yolanda Seva wezwała władze w Madrycie do zagwarantowania bezpieczeństwa zwracanych Libii migrantów. Według hiszpańskich mediów afrykańscy przybysze przekonywali załogę statku, że w przypadku deportacji do Libii grozi im tam utrata życia, tortury lub niewolnictwo.

Od czwartku liberalne i lewicowe media w Hiszpanii krytykują rząd Sancheza za porzucenie realizowanej od początku swojej kadencji polityki “otwartych ramion” dla migrantów. Przypominają, że w czerwcu socjalistyczny gabinet zgodził się na przyjęcie ponad 600 Afrykańczyków ze statku Aquarius, których ugoszczenia odmówiły Włochy i Malta.

“Choć władze Walencji gotowe są ugościć owych migrantów, a ośmiu eurodeputowanych apeluje do władz UE o zgodę na przyjęcie tego statku w bezpiecznym porcie, to rząd w Madrycie odrzuca tę pomoc, planując przekazanie ich Libii” - napisał “Publico”, podkreślając, że “gabinet Sancheza zatracił ducha Aquariusa”.

Marcin Zatyka

+1 a tymczasem
DzisiejszyTimes of Malta pisze:,,Rescued migrants brought to Malta following agreement with Spain
Eleven migrants rescued off the coast of Libya by a Spanish fishing boat were brought to Malta on Sunday, ending a protracted standoff to find a safe port for the boat. The nine men and two minors were transferred from the Nuestra Madre de Loreto to an AFM vessel when it was 13 nautical miles off Malta and disembarked at Haywharf''
02 grudzień 2018 : 13:25 8989 | Zgłoś
-1 smacznego
pan kapitan, z Pomeranii, spożywa codziennie kakałko
02 grudzień 2018 : 22:27 mosze dajan | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter