Bezpieczeństwo, Granice

Policjanci z Fromborka otrzymali w środę służbową łódź motorową do patrolowania Zalewu Wiślanego. Największa i najnowocześniejsza policyjna jednostka pływająca po wodach woj. warmińsko-mazurskiego kosztowała ponad 400 tys. zł.

Łódź będzie służyć przede wszystkim do patrolowania Zalewu Wiślanego i prowadzenia akcji ratunkowych na tym akwenie, a także wszelkich akcji w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia ludzi, w tym pomocy poszkodowanym w razie zagrożeń powodziowych. Jest przeznaczona dla podległego komendzie powiatowej w Braniewie komisariatu we Fromborku.

Sierż szt. Jolanta Sorkowicz z braniewskiej policji powiedziała PAP, że dotychczas funkcjonariusze z Fromborka mieli jedynie niewielką motorówkę, co przy zbyt silnym wietrze praktycznie uniemożliwiało wypływanie na zalew. Nowa jednostka jest znacznie większa, szybsza i bezpieczniejsza. "Jest dostosowana do pełnienia służby na wodach morskich. Nawet przy bardzo złych warunkach atmosferycznych pozwoli nam dopłynąć na miejsce zdarzenia i udzielić pomocy ludziom" – podkreśliła Sorkowicz.

Przeznaczona dla dwuosobowego patrolu blisko ośmiometrowa łódź kabinowa może zabrać na pokład do sześciu pasażerów. Ma dwa silniki o mocy 150 KM każdy, co pozwala jej rozwijać maksymalnie 40 węzłów. Jest wyposażona m.in. w radar technologii 4G i w echosondę.

Nowa łódź wraz z przyczepą kosztowała 419 tys. zł. Jej zakup sfinansowano z "Programu modernizacji Policji", dotacji z urzędu marszałkowskiego i tzw. rezerwy celowej.

Podkom. Izabela Niedźwiedzka-Pardela z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie powiedziała PAP, że jest to największa i najnowocześniejsza policyjna łódź na Warmii i Mazurach. Policyjni wodniacy w tym regionie dysponują różnego typu 32 jednostkami pływającymi, a na przyszłoroczny sezon planowane jest pozyskanie kolejnych dwóch – średniej i małej.

Do służby na wodzie i udzielania pierwszej pomocy przeszkolonych jest 56 warmińsko-mazurskich funkcjonariuszy. W sezonie turystycznym patrolują oni akweny, a w razie potrzeby prowadzą akcje ratownicze i wspierają WOPR.

Autor: Marcin Boguszewski

+2 Dojna zmiana....
Niech dobrze pilnują bo fromborska elita lubi palić wszystko co wchodzi im w droge. Może już podpałke kupili.
28 listopad 2018 : 18:44 xyz | Zgłoś
0 nowa łódź
uważajcie Panowie aby ruskim się nie spodobała
28 listopad 2018 : 20:49 marek111 | Zgłoś
0 Ścigacz.
Piraci wodni,to już po was.
29 listopad 2018 : 18:14 Kpt.Jack. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter