Bezpieczeństwo, Granice

Od 1988 roku podczas podróży z Afryki Północnej do Hiszpanii zginęło ponad 6,7 tys. migrantów - wynika ze statystyk pozarządowej organizacji Andalucia Acoge.

Jak poinformował w środę "Diario de Cadiz", w tym roku mija 30. rocznica wyłowienia u brzegów miasta Tarifa ciała pierwszego nielegalnego migranta. Gazeta, powołując się na statystyki pomagającej migrantom organizacji pozarządowej Andalucia Acoge, ustaliła, że od 1988 r. w wodnych przeprawach z Afryki Północnej do Hiszpanii zginęło ponad 6,7 tys. osób. "Pierwszy zmarły migrant był Marokańczykiem. Został znaleziony 1 listopada 1988 r. na plaży koło Tarify. W ciągu kolejnych dwóch dni wyłowiono z wody trzy inne ciała migrantów, którzy próbowali przepłynąć Cieśninę Gibraltarską" - napisał "Diario de Cadiz".

Dziennik wydawany w Andaluzji odnotował, że zjawisko nielegalnego przepływania Morza Śródziemnego do Hiszpanii sukcesywnie rosło w ostatnich trzech dekadach, aby w tym roku osiągnąć rekordowy poziom. Według statystyk władz Hiszpanii między 1 stycznia a 15 września do południowych wybrzeży tego kraju przypłynęło 33,2 tys. nielegalnych migrantów, z których ponad 6,4 tys. miało marokańskie obywatelstwo.

7 listopada marokański minister spraw wewnętrznych Abd el-Wafi Laftit ujawnił w parlamencie w Rabacie, że od stycznia krajowym służbom udało się rozbić 122 grupy wyspecjalizowane w przerzucaniu nielegalnych migrantów z Afryki do Hiszpanii.

Laftit poinformował, że marokańskie służby udaremniły też 68 tys. prób przekroczenia granicy z Hiszpanią między styczniem a październikiem tego roku. Były one podejmowane zarówno lądem, jak i wodą.

Do jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w tym roku doszło w nocy z 5 na 6 listopada w pobliżu plaży Los Canos de Meca w prowincji Kadyks na południu Hiszpanii. Łódź z ponad 40 marokańskimi migrantami podczas dobijania do brzegu wpadła na skały.

We wtorek hiszpańska policja poinformowała, że w efekcie wypadku śmierć poniosło więcej osób niż pierwotnie szacowano. Choć nazajutrz po tragedii informowano o czterech zabitych, to podjęte w kolejnych dniach poszukiwania ciał potwierdziły wyższą liczbę ofiar – 19.

Marcin Zatyka 

Fot.: Mstyslav Chernov / Unframe - Wikimedia Commons (CC)

0 Andalucia Acoge pisze o sobie.
,,La Federación Andalucía Acoge nace en el año 1991 para dar una respuesta más eficaz e integral al entonces in*****nte fenómeno de la inmigración, y se ha trazado como objetivo fundamental la construcción de una sociedad plural e inclusiva que garantice la igualdad de derechos y oportunidades para todas las personas residentes en España.''Przekłada się to następująco:Federacja Andalucia Acoge powstaje w 1991 roku ,jako skuteczna i kompleksowa odpowiedź na pojawiające się wtedy zjawisko inmigracji i nakreśliła sobie jako cel fundamentalny budowę społeczeństwa pluralistycznego i wszechstronnego gwarantującego równość praw i możliwości dla wszystkich osób zamieszkujących w Hiszpanii.
15 listopad 2018 : 11:27 hihi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter