Bezpieczeństwo, Granice

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR) w Płocku otrzymało od PKN Orlen nowoczesną łódź, która będzie służyła do prowadzenia akcji ratowniczych na Wiśle. Jednostka może być wykorzystywana w ekstremalnych warunkach, np. w trakcie powodzi.

Łódź ratunkowa Sportis S-5200 została wykonana przez polskiego producenta łodzi hybrydowych typu RIB (rigid inflatable boat), ma m.in. echosondę z GPS, która zapewnia podgląd pod wodą oraz elektroniczną konsolę sterowną.

„Darowizna PKN Orlen umożliwi ratownikom prowadzenie działań na wodzie nawet w tak ekstremalnie trudnych warunkach, jakie towarzyszą powodzi” – zaznaczył płocki koncern. Spółka podała, iż nowa łódź ratunkowa o długości ponad 5 m, szerokości 2,3 m i ładowności 1000 kg, będzie mogła zabrać na pokład 9 osób - jednostka może osiągać duże prędkości nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Jak ocenił prezes Płockiego Rejonowego WOPR Cezary Obczyński, lekka i wytrzymała konstrukcja łodzi gwarantuje m.in. jej zwrotność, „dzięki czemu będzie mogła szybko pokonać odległości na wodzie, co jest niezmiernie ważne w przypadku akcji ratunkowych”. „Myślę, że będzie to taka nasza morska terenówka z napędem 4x4, która jest przystosowana do działań nawet w ekstremalnych warunkach” – dodał Obczyński, cytowany w komunikacie płockiego koncernu.

PKN Orlen podkreślił, iż zakupiona dla płockiego WOPR łódź ratunkowa to jedyna z inicjatyw koncernu, których celem jest poprawa bezpieczeństwa nad wodą. Spółka zaznaczyła, iż w ramach projektu „Orlen dla Płocka” w obecnym roku szkolnym kontynuowane będą m.in. nieodpłatne zajęcia nauki pływania dla uczniów szkół podstawowych oraz osób powyżej 40 roku życia - w dotychczasowych dwóch edycjach akcji wzięło udział ponad 200 osób.

PKN Orlen to największy w Polsce i jeden z największych w Europie podmiotów branży rafineryjno-petrochemicznej. Główny zakład produkcyjny spółki znajduje się w Płocku.

mb/ amac/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter