Bezpieczeństwo, Granice

Ratownicy Brzegowych Stacji Ratowniczych SAR z Ustki, Darłowa i Kołobrzegu otrzymają specjalistyczne skutery ratownicze typu Rescuerunner. Pierwsze trzy jednostki już są testowane przez ratowników. Łącznie służba SAR zamówiła siedem skuterów wraz z przyczepkami transportowymi.

Pierwsze trzy skutery tego typu, które zostały przekazane Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa będą stacjonować w Brzegowych Stacjach Ratowniczych w Ustce, Darłowie i Kołobrzegu. W portach mają pojawić się w połowie września. Pozostałe cztery dotrą do ratowników morskich na pozostałych Stacjach Ratowniczych w późniejszym czasie.

Skutery będą przeznaczone do prowadzenia działań związanych z poszukiwaniem i ratowaniem życia ludzkiego na morzu w całorocznych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych Morza Bałtyckiego, z wyłączeniem okresów zalodzenia, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji ratowniczej lub zespołu ratowniczego na samochodzie terenowym.

Rescuerunner jest jednostką zaprojektowaną w Szwecji przez doświadczonych operatorów morskich, którzy sami niejednokrotnie uczestniczyli w akcjach ratowniczych pomagając osobom będącym w niebezpieczeństwie. Skuter ten jest tak skonstruowany, aby operować w najtrudniejszych warunkach zarówno w linii brzegowej, jak i na otwartym morzu. Jedną z jego wielu zalet jest możliwość szybkiej wymiany części kadłuba pływaka w przypadku znacznego jego uszkodzenia.

Jeden lub dwóch operatorów Rescuerunnera w trakcie prowadzonych działań ratowniczych może szybko i łatwo podjąć na pokład ludzi, niezależnie od faktu, czy są oni przytomni, czy też nieprzytomni.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa do dnia dzisiejszego użytkuje już jedną jednostkę tego typu. Została ona zakupiona w roku 2016 i jest eksploatowana przez Brzegową Stacje Ratowniczą w Łebie.

Hubert Bierndgarski 

Fot.: Maciej Grzonka / MSPR SAR

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter