Bezpieczeństwo

W trakcie nocnej akcji na Bałtyku załoga śmigłowca ratownictwa morskiego W-3WARM Anakonda z Grupy Lotniczej w Darłowie uratowała trzyosobową rodzinę z Niemiec, która dryfowała niesterowanym jachtem.

Wczoraj, o godzinie 22.43 załoga dyżurna darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego otrzymała zadanie startu do rejonu ok. 30 mil morskich na północ od Kołobrzegu. Na określonej pozycji znajdował się jacht Lina z trzyosobową rodziną narodowości niemieckiej, który stracił sterowność i nabierał wody. Śmigłowiec W-3WARM Anakonda, dowodzony przez kpt. Tomasza Gierczyńskiego wystartował z lotniska w Darłowie o godzinie 22.59 i po dwudziestu sześciu minutach lotu znalazł się w wyznaczonym rejonie działań. Natychmiast nawiązano łączność ze znajdującym się w rejonie frachtowcem Adriata, płynącym pod banderą portugalską, który asystował uszkodzonemu jachtowi. Duże falowanie powierzchni morza, olinowanie jachtu i jego wysokie maszty oraz pogłębiający się przechył spowodowały, że podjęto decyzję o ewakuacji załogi jachtu, w asyście ratownika z załogi Anakondy, st. chor. szt. Tomasza Witkowskiego, z jachtu na frachtowiec, do burty którego zacumowano jacht. Dopiero z pokładu frachtowca żeglarze, kolejno, zostali podjęci na pokład śmigłowca. Dziesięć minut po północy załoga Anakondy, wraz z uratowaną żeglarską rodziną rozpoczęła powrót na macierzyste lotnisko w Darłowie. Uratowanym żeglarzom zapewniono nocleg i posiłek. Uszkodzony, dryfujący jacht został odholowany przez służby duńskie na Bornhom.

Była to jedenasta akcja poszukiwawczo-ratownicza przeprowadzoną przez załogę samolotu lub śmigłowca BLMW w 2018 roku. Od momentu powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, lotnicy morscy przeprowadzili 628 takich akcji, udzielając pomocy 334 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim". Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km2; powierzchni morza. W ramach Krajowego Systemu Ratownictwa Morskiego i Lotniczego w strefie odpowiedzialności BLMW znajduje się także 100 km pas lądu przyległy do wybrzeża morskiego. Całodobowy dyżur pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. System ratownictwa w polskiej strefie odpowiedzialności SAR na Bałtyku, wspiera także załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka. 

rel (Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0243 4.1057
EUR 4.2863 4.3729
CHF 4.4168 4.506
GBP 5.01 5.1112

Newsletter