Bezpieczeństwo, Granice

Systematycznie spada zdolność Marynarki Wojennej do obrony granicy morskiej. Najnowszym pomysłem na kryzys ma być zakup australijskich fregat - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".

Wstrzymane programy związane z zakupem okrętów powodują, że stan Marynarki Wojennej uznawany jest za katastrofalny. To potwierdzają zarówno przedstawiciele Pałacu Prezydenckiego, jak i MON. Zdaniem ekspertów za dwa-trzy lata polska flota nie będzie zdolna np. do odstraszania obcych okrętów podwodnych - czytamy w "Rzeczpospolitej". 

Z informacji, które otrzymała gazeta z ośrodka prezydenckiego wynika, że próbą tymczasowego zażegnania kryzysu są negocjacje z Australijczykami, których celem mógłby być zakup dwóch lub trzech używanych fregat typu Adelaide. Rozmowy na ten temat są "bardzo zaawansowane" - usłyszała "Rzeczpospolita". Być może zostaną skonkretyzowane w trakcie sierpniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na antypodach.

Postulat zakupu fregat, które mogą operować na wszystkich akwenach, pojawił się w "Koncepcji bezpieczeństwa morskiego", przygotowanej rok temu przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, i wzbudził krytykę niektórych ekspertów. Zwrócili oni uwagę, że Marynarka Wojenna potrzebuje mniejszych jednostek, a także okrętów podwodnych.

Jednak rozmówca "Rz" znający kulisy negocjacji przypomina, że okręty te są wyposażone w wyrzutnie pocisków manewrujących SM-2MR, co zacznie zwiększa możliwości rażenia celów. Mogą one zwalczać pociski balistyczne.

"Nie oznacza to jednak rezygnacji z innych programów modernizacyjnych, np. programu "Miecznik" czy "Orka", czyli zakupu okrętów podwodnych. Tyle, że czas produkcji takiego okrętu to ok. ośmiu lat" - przekazuje "Rzeczpospolita".

0 Rzeczpospolita
Rzeczpospolita chrzani ze ... polska flota nabiera wody. Teraz za PISu ? A 4 lata temu byla super i ... nie nabierala wody !!! Tak to jest : wtedy wchodzili.PO w d..e bo były lapowy jako tzw. reklamy. No a teraz faszyzm wiec nie ma co sie.dziwic że ... flota itd
29 październik 2019 : 18:05 HenryHarry | Zgłoś
0 GAWRON
Budowa GAWRONA była wstępem do likwidacji SMW , ODSPRZEDAŻY ZA PRZYSŁOWIOWĄ ZŁOTÓWKĘ DLA TYCH KTÓRZY STERUJĄ PO / WSZAK JAK MÓWIŁ PAWEŁ P. pieniądze dostawali w reklamówkach
09 październik 2020 : 11:10 rezerwa 77r. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter