Bezpieczeństwo, Granice

Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o zmianach kadrowych w strukturach dowodzenia Marynarki Wojennej RP. Na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wyznaczył dotychczasowego dowódcę 3. Flotylli Okrętów kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego. 22 maja przed ORP Błyskawica odbyła się uroczystość zdania przez niego obowiązków i objęcia nowego dowództwa.

Uroczystość zdania przez kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego obowiązków dowódcy 3.Flotylli Okrętów i objęcia dowodzenia Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego rozpoczęła się uroczystym apelem. Oddany został osobisty salut armatni. Odbyła się również defilada pododdziałów COM-DKM i 3.Flotylli Okrętów.

– Być dowódcą do powód do dumy, ale jednocześnie potężne zobowiązanie i wyzwanie. Bo tak naprawdę dowódcę ocenia się na podstawie jego podwładnych, liczby ćwiczeń, dokonań, atmosfery panującej w jednostce czy wyzwań, do których jednostka jest przygotowana. I tu muszę podkreślić, że należę do dowódców, którzy podnoszą poprzeczkę w kwestii wymagań w zakresie szkoleń, dyscypliny, realizacji zadań. Te zadania, które stawiane były przed dowódcą 3. Flotylli Okrętów kontradmirałem Krzysztofem Jaworskim wykonane zostały na najwyższą ocenę. Cieszy mnie, że z szeregów dowódców floty, to właśnie pan admirał Jaworski zostaje wyznaczony na kolejne stanowisko – mówił podczas uroczystości Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Jarosław Mika.

Kontradmirał Krzysztof Jaworski z gdyńską flotyllą symbolicznie pożegnał się podczas parady okrętów z pokładu ORP Wodnik. Zanim to jednak nastąpiło podziękował swoim dotychczasowym podwładnym za codzienną pracę.

– Przekazuję dziś dowodzenie 3.Flotylla Okrętów, jednostki o wspaniałej historii, która swoją codzienną służbą kontynuuje najbardziej chlubną tradycję polskiego oręża na morzu. Swojemu następcy przekazuję wyszkolony i zgrany zespół ludzi, który stanowi wspaniałą marynarską rodzinę. Cieszę się, że mogłem dowodzić w pełni profesjonalną załogą. Z tego okresu pozostaną mi w pamięci miłe marynarskie wspomnienia. Zwłaszcza, że to w tej flotylli zdobywałem swoje morskie szlify jako dowódca okrętu, dowódca dywizjonu. Doświadczenie nabywałem również w pracy sztabowej. I dodał: – Dziękuję za codzienną pracę wymagającą wiele poświęcenia, ofiarności i osobistych wyrzeczeń. Panie i Panowie, oficerowie, podoficerowie i marynarze 3.Flotylli Okrętów, dowodzenie Wami, to był dla mnie wielki zaszczyt i ogromne wyróżnienie.

Tymczasowo obowiązki dowódcy 3.Flotylli Okrętów przejął komandor Wojciech Sowa.

W uroczystości wzięli udział między innymi Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Jarosław Mika i zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, generał brygady dr inż. pil. Tadeusz Mikutel, inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Mirosław Mordel, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.

Marta Jaszczerska / Gdynia.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter