Bezpieczeństwo, Granice

W ostatni weekend do portu Gdynia dotarła dostawa kilkudziesięciu pojazdów US Army. Przybyły z Kłajpedy na pokładzie samochodowca Green Ridge. Po okresie oczekiwania na placach Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT Gdynia) zostaną przewiezione na poligony.   

Sprzęt będzie wykorzystany w ćwiczeniach "Saber Strike". Samochodowiec, który go przywiózł wszedł do portu gdyńskiego w piątek późnym wieczorem i opuścił go w sobotę wieczorem.

Ten sam samochodowiec w marcu ubiegłego roku przywiózł do Polski sprzęt wojskowy ze Stanów Zjednoczonych: Samochodowiec z amerykańskim sprzętem wojskowym w DCT Gdańsk.   

W międzyczasie do portu w Antwerpii dotarły dwa statki ro-ro - Endurance (wyruszył z portu Charleston 7 maja, dotarł do Antwerpii 17 maja) i Honor (wyjście z Charleston 10 maja, wejście do Antwerpii wczoraj - 21 maja), ze sprzętem nowej zmiany wojsk amerykańskich rozmieszczanych na wschodniej flance w ramach programu Atlantic Resolve, o których informowaliśmy we wcześniejszym materiale:  Duży transport sprzętu US Army w drodze m.in. do Polski - płyną dwa statki.  
Część sprzętu z ostatniego transportu do Antwerpii też trafi na poligony ćwiczeń "Saber Strike".

PBS

Fot.: Piotr B. Stareńczak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter