Bezpieczeństwo, Granice

Według raportu Centrum Klimatu i Bezpieczeństwa (The Center for Climate and Security - CCS) w Waszyngtonie, bazy wojskowe USA są zagrożone wzrostem poziomu mórz. 10 proc. instalacji wojskowych USA i poligonów znajduje się wzdłuż wybrzeży.

Raport "Wzrost poziomu morza i misja wojskowa USA", przygotowany przez zespół emerytowanych generałów i admirałów, zarekomendował resortowi obrony uwzględnienie zachodzących zmian klimatycznych w planowaniu długoterminowej strategii dotyczącej baz, instalacji oraz misji wojskowych Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z tym dokumentem Pentagon powinien zacząć przeprowadzać ćwiczenia wojskowe z zakresu reagowania na katastrofy ekologiczne oraz pracować nad umocnieniem instalacji wojskowych tak, by były one bardziej odporne na zagrażający im wzrost poziomu mórz.

"Biorąc pod uwagę fakt, że około 10 proc. amerykańskich instalacji wojskowych i poligonów znajduje się wzdłuż nisko położonych wybrzeży, długotrwałe efekty powodzi będą znaczące" - wskazuje raport.

Ponad 200 różnych instalacji wojskowych, poddanych analizie ich odporności na czynniki zewnętrzne, boryka się ze skutkami zwiększenia energii fal sztormowych. Raport prognozuje również, że pod koniec XXI wieku wybrzeża, na których znajdują się amerykańskie obiekty wojskowe, będą wyglądać całkiem inaczej niż teraz.

Dokument wskazuje, że wzrastający poziom mórz na Pacyfiku wraz z coraz bardziej dokuczliwymi burzami tropikalnymi "może sprawić ogromne problemy" wielu bazom umieszczonym na wybrzeżach. Według raportu jedną z bardziej zagrożonych instalacji jest poligon na Wyspach Marshalla na Oceanie Spokojnym wykorzystywany przy testach obrony przeciwrakietowej.

Innym zagrożonym obiektem jest baza uzbrojonych w pociski balistyczne atomowych okrętów podwodnych w Kings Bay w stanie Georgia, która w nadchodzących latach będzie najprawdopodobniej narażona na wzrastające przypływy i powodzie, co negatywnie wpłynie na jej funkcjonowanie.

Raport postuluje, by Pentagon położył większy nacisk na opracowanie planów awaryjnych i długoterminowe planowanie w sprawach infrastruktury.

CCS przeprowadziło badania w instalacjach wojskowych znajdujących się na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Centrum Klimatu i Bezpieczeństwa jest ponadpartyjnym instytutem politycznym, który zajmuje się badaniem wpływu klimatu na bezpieczeństwo.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska 

jek/ dmi/ mc/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6156 4.7088
CHF 4.6771 4.7715
GBP 5.3356 5.4434

Newsletter