Bezpieczeństwo, Granice

Marynarka wojenna Argentyny poinformowała w czwartek, że zakończono ratowniczą fazę poszukiwań zaginionego okrętu podwodnego ARA San Juan. Kontynuowane będą poszukiwania jednostki, jednak bez nadziei na odnalezienie żywych członków załogi.

"Mimo podejmowanych na wielką skalę poszukiwań nie udało się zlokalizować okrętu" - powiedział rzecznik marynarki Enrique Balbi. Dodał, że akcja ratownicza trwała dwukrotnie dłużej niż wynosił okres czasu, w którym na pokładzie okrętu mogły przetrwać żywe osoby.

Maksymalna wydolność zainstalowanego na ARA San Juan systemu regeneracji powietrza do oddychania wynosi jeden tydzień.

Ostatni kontakt z jednostką zdołano nawiązać 15 listopada. Załoga informowała wówczas, że nastąpiła awaria akumulatorów służących do napędu silników elektrycznych, ale zdołano ją opanować. Do wnętrza okrętu wtargnęła woda powodując krótkie spięcie w baterii akumulatorów.

Wydano wówczas rozkaz powrotu do macierzystej bazy Mar del Plata. Okręt znajdował się wtedy w odległości ok. 432 km od wybrzeży Patagonii.

Po utracie kontaktu Organizacja Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową (CTBTO) wykryła za pośrednictwem własnej sieci czujników zjawisko akustyczne, które według marynarki wojennej mogło być odgłosem implozji(zgniecenia) kadłuba okrętu.

Poszukiwania zaginionego okrętu i jego 44-osobowej załogi prowadzone są na akwenie odległym o około 430 kilometrów od południowego wybrzeża Argentyny. W akcji tej uczestniczą okręty i samoloty z 13 państw, w tym Brazylii, Chile i Wielkiej Brytanii.

jm/

+5 ARA San Juan
Wypadek jest ogromną tragedią w Argentynie.Minister obrony dokonał zmian na najwyższych stanowiskach w całych siłach zbrojnych.Do czasu administracyjnego uznania marynarzy za zmarłych rodziny mają otrzymywać dotychczasowe pensje.Wdrożono śledztwo w sprawie remontu jaki przechodził okręt i związanych z tym remontem podejrzeniem o korupcję,co jeden z argentyńskich czytelników skomentował ''tam gdzie są sępy,są też trupy''
01 grudzień 2017 : 07:17 HM | Zgłoś
0 San Juan?
Obecnie piszą w prasie,że w czwartek 30/11 w godzinach przedpołudniowych statek badawczy Víctor Angelescu argentyńskiego instytutu rybackiego wykrył echo obiektu,który może być poszukiwanym okrętem podwodnym San Juan.Obiekt raczej nie leży na dnie,wydaje się być zawieszony w toni morskiej.Opuszczono na wodę rosyjską mini łódź podwodną,która po skalibrowaniu urządzeń zanurzy się i dokona oględzin obiektu.,który znajduje się około 475 m pod powierzchnią wody.
02 grudzień 2017 : 19:38 HM | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter