Bezpieczeństwo, Granice

Podniesienie bandery na ORP "Kormoran II" kończy okres beznadziei i niezdolności do działania – powiedział we wtorek w Gdyni minister obrony Antoni Macierewicz. Podkreślił konieczność wojskowej obecności Polski na Bałtyku.

"Wciągnięciem bandery na ORP Kormoran kończy się okres beznadziei i kończy się okres niezdolności do chwały i skutecznego działania polskiej Marynarki Wojennej" – podkreślił Macierewicz, który wcześniej wziął udział w uroczystościach 99. Rocznicy odtworzenia MW.

"Marynarka Wojenna przez wiele lat nie mogła dobić się tego, żeby decydenci rozstrzygnęli czy chcą, czy nie chcą ją rozwijać. Tymczasem zagrożenia, jakie są przed Rzeczpospolitą, rozstrzygają tę sprawę jednoznacznie: Polska musi być na Bałtyku, Polska musi mieć zdolności obronienia się na Bałtyku" – oświadczył minister.

Przypomniał, że do "Kormorana II" mają dołączyć dwie kolejne jednostki tego samego typu, a w planach jest także zakup okrętów ratowniczych i wybór zagranicznego partnera do budowy okrętów podwodnych.

Kontrakt na projekt i budowę projektu 258 - "Kormorana II" - podpisano we wrześniu 2013, dwa lata później okręt został zwodowany i od tamtej pory był poddawany testom. Jednostka służy do poszukiwania, identyfikacji i niszczenia min, może je także sama stawiać. Jest uzbrojona m. in. w bezzałogowe pojazdy, trały, broń artyleryjską i rakiety przeciwlotnicze.

autorzy: Anna Kisicka, Jakub Borowski

aks/ brw/ par/

+6 ćwierka wrobelek.
Jedna jaskółka wiosny nie czyni panie Antoni!
28 listopad 2017 : 18:22 kapitan Rudobrody | Zgłoś
+4 zobowiazania miedzynarodowe MERSAR
Jakoś bez SAR helicopters ciemno widzę bezpieczeństwo na morzu.
28 listopad 2017 : 21:45 Ex Ksiąc | Zgłoś
+1 nic się nie kończy...
Panie Maciarewicz nie pan tworzył ten niewielki okręcik tylko poprzednicy ale jak zwykle chętnie wystawia pan pierś pod ordery i ta nadęta mowa że kończy się czas beznadziei wątpię żeby za pana kadencji udało się cokolwiek wybudować dla NASZEJ MARYNARKI jesteś pan szkodnik i tyle w temacie...... ps. może tak uwielbiani przez pana Antoniego Amerykanie :podrzucą" nam jakiś złom pływający za 1 dolara.
29 listopad 2017 : 07:05 Ciapuła | Zgłoś
+1 mr
platfusy ograbiły stocznie, a teraz sukcesywnie będą tworzone nowe jednostki
29 listopad 2017 : 09:08 antuan | Zgłoś
+1 MW
Mając 500 km wybrzeża i dwa główne ośrodki portowe i kilka mniejszych to mw powinna mieć trzy jednostki podwodne w ciągłym patrolu no i dwie trzy jednostki w remoncie , odpoczynku , a do tego parę jednostek rakietowych gotowych do natychmiastowego wyjścia w morze , okręty zwiadu i walki elektronicznej szybkie kutry desantowe dla specjalsow no i silną grupę lotniczą dedykowana do walki nad morzem już nie wspomnę o helikopterach
Oczywiście trzeba pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy aby to zrealizować no i ludzi z wizją obrony jedynego okna na świat jakie mamy
29 listopad 2017 : 09:53 Filip z konopi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter