Bezpieczeństwo, Granice

Mimo zapowiedzi ówczesnych mocarstw to oręż zdecydował o odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza – powiedział we wtorek w Gdyni szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystości 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

"Wśród zadań, które stały wówczas przed Rzeczpospolitą, najbardziej wymagającym, trudnym zadaniem było odzyskanie dostępu do polskiego morza. I chociaż zapowiedzi ówczesnych przywódców wielkich mocarstw wydawały się stwarzać taką nadzieję i składały takie zobowiązania, to oręż polski musiał zdecydować o tym, że Polska będzie miała morze, że to okno na świat będzie dla Polaków już na zawsze otwarte" – mówił Macierewicz nawiązując do wydarzeń z 1918 r.

Podkreślił znaczenie obecności w granicach Polski sojuszniczych wojsk przysłanych dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz nakładów na modernizację sił zbrojnych, w tym MW.

"Po raz pierwszy to nie papier i słowa, ale czyny i żołnierze stojący ramię w ramię z żołnierzem polskim są gwarantem naszego bezpieczeństwa. Ale przecież wiemy dobrze, w głębi serca, w głębi duszy, że nie ma innej prawdziwej gwarancji, jak własna siła zbrojna, w tym w szczególności ta siła, którą daje Marynarka Wojenna. Ta siła, która sprawia, że dostęp do morza nie jest pustym słowem, ale rzeczywistą, realną, codzienną rzeczywistością" - zauważył szef MON

Nawiązując do wprowadzenia do służby nowego niszczyciela min "Kormoran II" Macierewicz zapewnił, że za tym okrętem pójdą dwie kolejne jednostki tego samego typu. Przypomniał program wprowadzenia dwóch nowych okrętów ratowniczych. Ponowił też zapowiedź wyboru w ciągu – jak powiedział najbliższych kilkunastu dni – partnera w programie budowy okrętów podwodnych, które mają być uzbrojone w pociski manewrujące.

Decyzję o powołaniu Marynarki Wojennej RP Józef Piłsudski podjął 28 listopada 1918 r. Pierwszą bazą Marynarki był Puck, gdzie cumował pierwszy polski okręt wojenny ORP Pomorzanin. Z czasem utworzono porty wojenne w Gdyni i na Helu; marynarka otrzymała też nowe okręty, w tym niszczyciele i okręty podwodne. Obecnie flota polska dysponuje czterdziestoma okrętami oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami.

autorzy: Jakub Borowski, Anna Kisicka

brw/ aks/ par/

+4 Lanie wody
Te dwa następne niszczyciele min zostaną tak zamówione, jak zostały zamówione i kupione śmigłowce. Gdyby tak się miało stać, dlaczego na następny okręt z serii nie podpisano umowy dzisiaj ? Była do tego wyśmienita okazja.
28 listopad 2017 : 16:13 Jan Tokarski | Zgłoś
+1 Prawda
Ciekaw jestem kto daje koledze negatywną ocenę komentarza? Czy jest w tym słowo nieprawdy? Już rok temu było jasne że Remontowa świetnie poradziła sobie z budową Kormorana. Dlaczego więc nie ma kolejnych zleceń? Całe te gadanie to pranie mózgów tłuszczy!
29 listopad 2017 : 08:12 Kobuz | Zgłoś
+1 bajka
tak to fakt ta jednostka jest czymś nowoczesnym w porównaniu z tymi pływającymi wrakami ,
tylko szkoda ze z AŻ takiego materiału ,wszyscy ale to wszyscy odchodzą od tak drogiej blachy ,a oczywiscie POLSKA nie

FAJNY PROJEKT SUPER ,budowany w warunkach sterylnych ,,

pomimo małych wciągnięć na bokach jest super


TYLKO SZKODA ZE TYLKO 1 SZKODA
28 listopad 2017 : 19:57 lanie wody 12 | Zgłoś
0 Platfusia propaganda
Cytuję Kobuz:
Ciekaw jestem kto daje koledze negatywną ocenę komentarza? Czy jest w tym słowo nieprawdy? Już rok temu było jasne że Remontowa świetnie poradziła sobie z budową Kormorana. Dlaczego więc nie ma kolejnych zleceń? Całe te gadanie to pranie mózgów tłuszczy!


Dlatego: http://www.portalmorski.pl/stocznie-statki/37945-mon-po-swietach-umowa-na-kolejne-niszczyciele-min
24 grudzień 2017 : 18:58 Polak | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter