Bezpieczeństwo, Granice

W czerwcu 2018 roku zostanie wybrany nowy kamuflaż dla wojska polskiego - poinformował we wtorek wiceminister obrony Michał Dworczyk. Dodał, że finalizowane są też działania w sprawie pozyskania dla armii śmigłowców ratunkowych oraz łodzi podwodnych.

Zgodnie z umową podpisaną w poniedziałek przez MON, resort obrony kupi od firmy WB Electronics tysiąc bezzałogowych aparatów latających Warmate mogących przenosić głowice bojowe. Pierwszych kilkadziesiąt zestawów ma trafić do wojska jeszcze w tym roku.

Dworczyk, dopytywany w TVP Info jakie inne zakupy dla armii są w planach ministerstwa obrony, poinformował, że szef MON Antoni Macierewicz podpisał "kilkanaście dni temu decyzję, która uruchomi cykl badań nowego kamuflażu" dla wojska polskiego. Jak mówił, testowane są cztery rodzaje kamuflażu, a ostateczna decyzja o tym, w który zostanie wyposażona armia, ma zapaść w czerwcu 2018 roku.

Dodał, że "na przełomie roku" powinny zostać rozstrzygnięte przetargi na śmigłowce ratunkowe. "Wiceminister Bartosz Kownacki, razem z ministrem Antonim Macierewiczem też są na finiszu, jeśli chodzi o działania dotyczące pozyskania okrętów podwodnych" - dodał. "Cały czas mamy kilka ofert leżących na stole. Każda jest atrakcyjna" - podkreślił.

Dworczyk przekazał ponadto, że do uzbrojenia polskiej armii "zapewne wejdzie też nowy pistolet". Przypomniał, że wojsko systematycznie jest też wyposażane w armatohaubice Krab i moździerze samobieżne Rak oraz, że prawdopodobnie w najbliższych miesiącach zostanie podpisana umowa na dostawę systemu antyrakietowego Patriot.

Wiceszef MON oświadczył, że w zakupach dla wojska, resort obrony "przede wszystkim kieruje się tym, żeby żołnierz dostał najlepszy możliwy sprzęt".

W piątek amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej Pentagonu poinformowała, że Departament Stanu zawiadomił Kongres, że USA gotowe są sprzedać Polsce najnowszą wersję systemu antyrakietowego Patriot wraz z dodatkowym sprzętem. Wartość planowanej transakcji szacowana jest na 10,5 mld USD.

autor: Maciej Zubel

zub/ pru/

+6 !!!
Panie na wysokościach - Ty widzisz, a nie grzmisz?!
1. Śmigłowce ratunkowe (SAR) dla Marynarki Wojennej, nie dla Wojks Lądowych!.
2. W ramach programu ORKA MW RP pragnie pozyskać OKRĘTY podwodne, nie zaś łodzie!
Wstyd!
Autorze - popraw się!.
21 listopad 2017 : 11:07 Krzysztof2 | Zgłoś
+2 łódka
Łódż podwodna jest wtedy kiedy zatonie jakaś starakrypa
21 listopad 2017 : 17:04 any | Zgłoś
-10 niedoinformowany wiceminister obrony
Nowym i wybranym 2 lata temu kamuflażem, w który cała armia zostanie wyposażona, jest niewidoczność.
Kamuflaż użyty dla helikopterów już się sprawdził. Na Misiewiczu również!
21 listopad 2017 : 18:00 x | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter