Bezpieczeństwo, Granice

Potrzeba więcej śmigłowców Anakonda dla ratownictwa morskiego – powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz w trakcie wizyty w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

Za zasadne uznał też utworzenie trzeciego punktu całodobowych dyżurów lotnictwa poszukiwawczo-ratowniczego.

"To są dobre śmigłowce, realizują swoje zadania, tych śmigłowców będziemy się starali dostarczyć tyle, żeby rzeczywiście mogły spełniać zadanie ratowania życia" – powiedział minister, który obejrzał pokaz z udziałem zmodernizowanego śmigłowca Anakonda w wersji W3-WARM.

"Chcemy je nie tylko modernizować, ale rozważyć kupno następnych takich śmigłowców ratowniczych" – dodał. Marynarka Wojenna otrzymała pięć zmodernizowanych maszyn, wyposażonych m.in. w urządzenia noktowizyjne, nową wyciągarkę i kosz do podejmowania poszkodowanych, trzy następne mają być dostarczone w przyszłym roku.

Według Macierewicza chodziłoby o zakup kolejnych ośmiu maszyn. Minister zastrzegł, że warunkiem zakupu jest rozwiązanie przez zakłady w Świdniku problemu z serwisem śmigłowców. Podkreślił, że zakup kolejnych Anakond nie miałby wpływu na trwające postępowanie w sprawie śmigłowców do misji poszukiwawczo-ratowniczych i zwalczania okrętów podwodnych.

Dodał, że rozmowy z załogami i dowódcami wskazują na konieczność uruchomienia trzeciego punktu całodobowych dyżurów.

autor: Jakub Borowski

brw/ mok/

+7 Ale jakich?
OK, kupimy nowe. Ale jakie? Z pływakami, jak w wersji W-3RM czy bez?
Nawiasem pisząc - w tekście jest błąd: nie ma wersji W3-WARN, jest W3-WARM. Byłoby miło, gdyby ten błąd został poprawiony.
Przez zwyczajny szacunek dla Czytelnika.
31 październik 2017 : 15:27 WSK | Zgłoś
+1 cos wiekszego
Nie jestem ekspertem choc spedzilem 10 lat na morzu i wedlug mnie to powinni zakupic kilka wiekszych jednostek do ratownictwa ktore maja wiekszy zasieg oraz wieksze mozliwosci jesli chodzi o ilosc podjetych rozbitkw. Mowie tu o helikopterach typu S-92, AW 101 marlin itd.
Mysle ze Macierewicz tylko teraz mysli ludzia oczy.
31 październik 2017 : 21:48 olo | Zgłoś
+4 Nie Anakondy!
Pan Minister się myli. Nie Anakond nam trzeba, bo śmigłowiec tej wielkości, w ratowaniu życia na morzu to tylko jednostka pomocnicza. U nas spełnia rolę śmigłowca podstawowego, ale to ersatz wynikający ze słabości państwa i lat zaniedbań. Potrzeba nam prawdziwych, dużych śmigłowców SAR, nie jakichś CSAR adaptowanych do działań nad morzem, czy też przeciwpodwodnych "wykorzystywanych także do akcji ratowniczych". Nam potrzeba dużych, nowoczesnych śmigłowców ratownictwa morskiego które będą stanowiły trzon ratownictwa morskiego. S-92, Merlin, Super Puma itp.
31 październik 2017 : 22:08 Ratowany | Zgłoś
-1 p. minister WOJNY.......
Ten facet nie zna się na NICZYM co dotyczy wojska a MW w szczególności. Poza tym te jego obiecanki-cacanki.
01 listopad 2017 : 20:36 maciek2 | Zgłoś
+1 temat znany nie od dzisiaj
Rzeczy oczywiste są z założenia oczywiste czyli tak jak w tytule artykułu "Macierewicz: potrzeba więcej śmigłowców ratowniczych" - śmigłowców ratowniczych a nie pseudo quasi coś tam ratatuj się kto może. Podpowiem: zgodnych z konwencją, zaprojektowanych, wykonanych oraz wyposażonych w certyfikowany morski sprzęt, załoga przeszkolona, wyposażona oraz wytrenowana. Ściema i jakoś tam będzie nie maja racji bytu na morzu = są konfrontowane z żywiołem morskim przy pierwszej okazji. Plastikowe modele ładnie wyglądają na półce a jak się je samemu sklei to pierś dumą się wypycha do przodu. Miłego Dnia i Pomyślnych Wiatrów.
02 listopad 2017 : 07:55 Miłosz ŁUBKOWSKI | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter