Bezpieczeństwo, Granice

Rząd Niemiec po długim namyśle wyraził zgodę na sprzedaż Izraelowi trzech okrętów podwodnych. Rzecznik rządu Steffen Seibert poinformował w Berlinie, że umowa przewidująca finansowy udział niemieckiego budżetu zostanie podpisana w poniedziałek.

Finansowe wsparcie projektu przez stronę niemiecką przyczyni się do ochrony państwa Izrael i do zagwarantowania jego istnienia, co jest zgodne z wynikającym z historii poczuciem odpowiedzialności Niemiec wobec Izraela - wyjaśnił Seibert.

Zbudowane w zakładach ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) w Kilonii okręty podwodne mają zastąpić do roku 2027 starsze jednostki. Wartość poufnej transakcji szacowana jest na 1,5 mld euro.

Urząd kanclerski wstrzymał sprzedaż w związku z zarzutami łapownictwa. Rzecznik rządu powiedział agencji dpa, że śledztwo w sprawie korupcji w Izraelu było także przedmiotem negocjacji ze stroną izraelską.

Szczegóły umowy są objęte tajemnicą.

Izraelscy śledczy aresztowali m.in. izraelskiego partnera TKMS Miki Ganora. Zatrzymano także byłego kierownika biura premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz jednego z byłych ministrów - pisze dpa. Przez pewien czas pod presją w tej sprawie znajdował się też sam Netanjahu. Zarzucano mu, że przeforsował kontrakt z Niemcami wbrew woli wojskowych i ministerstwa obrony.

Z Berlina Jacek Lepiarz

lep/ mal/

+2 Niefrasobliwość czy...
Ciekawi mnie niezmiernie, dlaczego ten branżowy w końcu, było nie było, portal, pominął wzgardliwym milczeniem / przeoczył / ukrył *) arcyważną informacje o totalnej klapie niemieckiej u-bootwaffe? Cała, podkreślam, CAŁA flota niemieckich OP ma status jednostek nieoperacyjnych, a ewentualne przemieszczanie się ich odbywa na holu. Rufą do przodu (patrz link nr 3)!
Parę linków:
1. [link usunięty]
2. [link usunięty]
3. [link usunięty]

*) - niepotrzebne skreślić
23 październik 2017 : 15:05 A26VL | Zgłoś
-1 flota niemiecka to jednak zupełnie co innego...
...niż 3 U-booty budowane dla Izraela/przez Izrael
24 październik 2017 : 10:11 Wasyl | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter