Bezpieczeństwo, Granice

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej przez tydzień uczestniczyła w Holandii we wspólnym szkoleniu z jednostką specjalną Żandarmerii Królestwa Niderlandów (Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten). W Amsterdamie, Utrechcie i Rotterdamie operatorzy obu służb wymieniali się doświadczeniami w zakresie prowadzenia taktyki czarnej i niebieskiej oraz zatrzymywania niebezpiecznych przestępców poruszających się samochodami.

Scenariusze treningów były odzwierciedleniem rzeczywistych zdarzeń, które rozegrały się w przeszłości. Swoistą nowością była możliwość treningu z przewodnikami bojowych psów służbowych wyszkolonych do zatrzymywania osób.

Funkcjonariusze WZD MOSG zostali ponadto zapoznani z taktyką i techniką operacyjną stosowaną przez zespół rozpoznania BSB, zaprezentowano im też centrum szkoleniowe, w którym prowadzone są szkolenia z zakresu programu Air Marshall. Ostatnie dwa dni szkolenia zostały poświęcone na realizowanie taktyki niebieskiej, która jest specjalnością WZD MOSG.

W trakcie zajęć na pełnym morzu trenowano szturm na statki będące w ruchu, z kolei na jednostkach zacumowanych w największym europejskim porcie w Rotterdamie ćwiczono abordaże z wykorzystaniem urządzeń umożliwiających szybki wjazd na pokład szturmowanego statku. Były to już drugie wspólne ćwiczenia funkcjonariuszy WZD MOSG i holenderskiej jednostki specjalnej BSB.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter