Norweski „Statek Roku” 2017 z polskim wkładem!

O filmie

30 maja br. na targach Nor-Shipping 2017, ogłoszono wyniki rywalizacji o tytuł norweskiego „Statku Roku”. W uroczystości w pawilonie norweskim uczestniczyli m.in. książę koronny Norwegii Haakon Magnus, minister pracy i spraw społecznych, Anniken Hauglie oraz liczni przedstawiciele norweskiej branży morskiej.

Tym razem tytułem tym obdarzono jednostkę NKT Victoria, jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych na świecie statków do układania kabli energetycznych i światłowodowych na dnie morza.

Kablowiec o symbolu budowy 372 został na zlecenie stoczni Kleven Verft AS zbudowany i częściowo wyposażony w Gdyni, w stoczni Crist SA. Statek zaprojektowała norweska firma Salt Ship Design, z udziałem projektantów i inżynierów okrętowców z oddziału w Polsce.

O nagrodzonym statku i współpracy z polskimi firmami w rozmowie z Portalem Morskim podczas uroczystości wręczenia nagród Norweskiego Statku Roku mówią: Asle B. Strønen – redaktor Skipsrevyen AS, Tor Henning Vestbøstad – dyrektor handlowy Salt Ship Design, Michael Hedegaard Lyng – prezes zarządu firmy armatorskiej NKT A/S oraz Ståle Rasmussen – prezes zarządu Kleven Maritime AS.

Kategoria: Statki.

Tagi: Crist, kablowiec, Kleven, NKT Victoria, Nor-Shipping, Norwegia, Salt Ship Design, Statek Roku i targi.

1 komentarz

 1. Miło sie slucha wypowiedzi Norwegów, ale przy okazji warto wrocić do informacji z pazdziernika 2016 pana Stareńczaka „częściowo wyposazony kadłub zaawansowanego kablowca…”.
  Widać tam jak wyglądał, wtedy jeszcze ABB Victory (SALT 306 CLV), holowany przez Svitzer Thor.
  Trochę wczesniej duma nas rozpierała po przekazaniu Siem Aimery przez Gdańsk. Kablowiec był sporo mniejszy, ale stanowił zamknięta całość.
  Ostatno Crist staje się wytwórcą polfabrykatów, a szkoda, bo moze stracić swoją szansę. Światek offshorowy szybko zapomni o polskim WKLADZIE, ale o kolejnym sukcesie Norwegow raczej nie.
  Serdeczni pozdrawiam.
  Mieczyslaw

  Mieczyslaw, Cze 29, 2017 Odpowiedz


Dodaj komentarz