Bilion dolarów na stole!

O filmie

Dominującym tematem trzeciego dnia ósmej edycji imprezy branży transportowo – logistycznej Transport Week, która odbywała się od 6 do 8 marca 2018 r. w Gdańsku była rola Nowego Jedwabnego Szlaku oraz inicjatywy „One Belt, One Road” w rozwoju korytarzy transportowych. Uczestnicy konferencji dyskutowali, czy jest to szansa na dalszy rozwój dla bałtyckiego i europejskiego sektora logistycznego, w tym polskich portów.

Jak podkreślano w trakcie konferencji, Chiński Bank Rozwoju (China Development Bank) chce zainwestować w rozwój infrastruktury transportowej Nowego Jedwabnego Szlaku nawet bilion dolarów.

W 2017 roku liczba pociągów towarowych kursujących z chińskiego Chengdu do Europy przekroczyła 1000 składów, czyli podwoiła się w stosunku do roku 2016. Chengdu, jedno z największych ośrodków handlowych w południowozachodnich Chinach ma trzy połączenia kolejowe do Europy, jedno z nich  – do Łodzi, aspirującej do roli hubu, skąd chińskie towary mogą być dystrybuowane do innych krajów europejskich.

Jako rolę odegrać może Polska w wykorzystaniu potencjału oferowanego przez Jedwabny Szlak, także w kontekście połączeń kolejowych? Czy będziemy potrafili przyciągnąć te inwestycje i skorzystać na inicjatywie  „Jednego Pasa, Jednego Szlaku”?

Podczas Transport Week 2018, tę tematykę przybliżają nam: Andrzej Urbaś, specjalista ds. marketingu Actia Forum oraz Przemysław Myszka, redaktor naczelny „Baltic Transport Journal”.

Kategoria: Morze.

Tagi: Actia Forum, Chengdu, inwestycje, Jedwabny Szlak, One Belt, One Road, połączenia kolejowe i Transport Week.

4 komentarze

 1. Czy ten ‚bilion’ to nie przypadkiem z angielskiego czyli miliard?

  Aleksander, Kwi 15, 2018 Odpowiedz

  • Facet w klipie mówi wyraźnie: „trylion dolarów”. Więc z ang. chodzi właśnie dokładnie o bilion.

   Maks, Kwi 22, 2018 Odpowiedz

 2. A po co .ale. przenysl samochodowy lokalt na dwa lata ….pozdrawiam. ..

  Skowroński Stanisław, Kwi 09, 2018 Odpowiedz

 3. Nie ma takiej liczby jak billion, miliard to tak.

  Tomasz, Kwi 05, 2018 Odpowiedz


Dodaj komentarz