W poniedziałek, 8 lipca 2019 roku w stoczni Remontowa Shipbuilding SA, należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding SA, odbyła się uroczystość chrztu holownika H-2 budowanego dla Marynarki Wojennej RP. Otrzymał imię Mieszko.

Wraz z chrztem w poniedziałkowe południe miało się odbyć także wodowanie holownika: jednostka miała zostać podczepiona do dźwigu, a następnie przeniesiona na wodę. Ze względu na zbyt silny wiatr przełożono je jednak na późniejszą godzinę.

Zobacz relację wideo z uroczystości:

- Spotykamy się dziś na piątej w tym roku, a już 1020 w historii stoczni uroczystości wodowania z czego - co warto podkreślić - 1000 jednostek zostało zbudowanych pod klucz – powiedział Marcin Ryngwelski prezes Stoczni Remontowa Shipbuilding SA.

– Obecnie budujemy osiem okrętów: sześć holowników i dwa niszczyciele min. Pierwszy blok Albatrosa jest gotowy do wyposażenia, drugi będzie gotowy w przyszłym tygodniu. Już dzisiaj w imieniu Zarządu Remontowa Shipbuilding SA zapraszam w pierwszym tygodniu października na wodowanie jednostki ORP Albatros, czyli drugiego z serii niszczyciela min dla Marynarki Wojennej. Jeżeli chodzi o holowniki, Mieszko jest trzecim z serii holownikiem. W tym roku zdamy armatorowi trzy jednostki, a trzy w następnym roku - dodał.

Matką Chrzestną Mieszka została Magdalena Śniadecka - dyrektor Szkoły Podstawowej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich.

Dzisiejsza uroczystość jest następstwem podpisanej w czerwcu 2017 roku umowy na budowę sześciu holowników dla Polskiej Marynarki Wojennej. Pięć z nich jest w trakcie budowy na różnych etapach zaawansowania prac. Dwie pierwsze jednostki, które otrzymały imiona Bolko i Gniewko są już wyposażane. Budowa szóstej jednostki rozpocznie się 9 lipca br.

Holowniki przeznaczone są m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń i podejmowania z wody torped.

Klasa lodowa holowników pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Jednostki posiadać będą możliwość transportu na pokładzie otwartym ładunków drobnicowych o łącznej masie do 4,0 t. i uciągu 35 t.

Obecnie w programie produkcyjnym Remontowa Shipbuilding SA, największej polskiej stoczni produkcyjnej, jest 16 kompletnie wyposażonych jednostek pływających, w tym dwa niszczyciele min i sześć holowników dla Marynarki Wojennej RP, dwa statki wielozadaniowe dla Urzędów Morskich, dwa lodołamacze dla przedsiębiorstwa Wody Polskie oraz cztery hybrydowe promy pasażersko-samochodowe o napędzie bateryjnym dla norweskiego armatora Norled.

AL, rel (Remontowa Shipbuilding SA)

Fot.: Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL