Royal Boskalis Westminster N.V. (Boskalis) - grupa specjalizująca się w pogłębiarstwie i inżynierii morskiej oraz portowej i budownictwie offshore - zdobyła właśnie kontrakt od armatora Carnival Cruise Line - należącego do grupy Carnival Corporation. Na pokładzie największego i najbardziej zaawansowanego technicznie ciężarowca wpływnego przetransportuje wycieczkowiec Carnival Vista do stoczni celem wykonania napraw pędników statku pozostającego na zacumowanym w stoczni ciężarowcu jak na doku pływającym.

Będzie to pierwsza taka operacja na świecie.

Carnival Vista, zbudowany w 2016 roku we włoskiej stoczni Fincantieri zgodnie z najnowszymi przepisami w celu spełnienia rygorystycznych wymogów związanych z ochroną środowiskajest drugim co do wielkości statkiem wycieczkowym we flocie Carnival Cruise Line. Charakteryzuje go tonaż pojemnościowy brutto 133 500, ma 323 m długości, 1967 kabin dla pasażerów i 785 miejsc dla załogi. Na jego pokład wejdzie maksymalnie 3954 pasażerów. Do dyspozycji gości są m.in.: liczne restauracje, teatry, sklepy i centra odnowy biologicznej, a także miejsce dla przejażdżek rowerowych, znajdujące się 45 m nad poziomem morza, największy park wodny i 137-metrowa zjeżdżalnia.

Ze względu na problemy techniczne z pędnikami azymutalnymi statek musi przejść remont dokowy, ale odpowiednio duży dok, ani pływający, ani suchy, nie jest dostępny w regionie. Dlatego też holenderska spółka Boskalis przetransportuje wycieczkowiec przy pomocy ciężarowca wpływnego Boka Vanguard. Statek zostanie załadowany u wybrzeży Freeport na Bahamach prawdopodobnie w dniach od 12 do 14 lipca, a następnie bezpiecznie przetransportowany do pobliskiej stoczni, gdzie sam ciężarowiec posłuży za dok pływający.

Zobacz animację planowanej operacji:

Boka Vanguard (dawniej Dockwise Vanguard) jest największym i najbardziej zaawansowanym technicznie ciężarowcem wpływnym (heavy lift flo-flo vessel) na świecie. Określanym także jako semi-submersible heavy transport vessel - SSHTV. Przy długości 275 m i szerokości 70 m Vanguard może unieść ładunek o masie do 110 000 ton i podróżować z nim z prędkością 14 węzłów. Ładunek może być dłuższy niż sam ciężarowiec i wystawać poza dziób i rufę. W zasadzie cały pokład jest do dyspozycji jako przestrzeń ładunkowa, gdyż wysoka, smukła nadbudówka, m.in. z pomieszczeniami mieszkalnymi i sterówką, wyniesiona została poza obrys pokładu i ustawiona na burtowym nawisie.

Czytaj także: Dockwise Vanguard - statek jak żaden dotąd

Boskalis oferuje najszerszy zakres rozwiązań transportowych, instalacji przybrzeżnych i morskich, a także usługi holowania i ratownictwa. Z oddziałami w 75 krajach zatrudnia ponad 8 tysięcy pracowników, a w swojej flocie posiada tysiąc specjalistycznych jednostek.

AL, rel (Boskalis)

Fot.: Boskalis