W środę, 14 sierpnia udało się wydobyć z dna Zatoki Gdańskiej kuter rybacki Hel-103, należący do Koga Maris Sp. z o.o. - Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb i bezpiecznie przetransportować do HeluPod artykułem, dzięki uprzejmości Czytelnika Portalu Morskiego, publikujemy aktualne zdjęcia jednostki.

Przypomnijmy, że kuter rybacki zatonął w kwietniu 2018 roku 6 mil morskich na północ od ujścia Wisły na głębokość 65 m. Na pokładzie znajdowała się sześcioosobowa załoga, którą uratował i przetransportował do portu w Helu poławiający w pobliżu kuter Hel-111. Nikomu nic się nie stało.

Akcję wydobycia jednostki przeprowadziła holenderska firma Qceas na mocy kontraktu podpisanego w maju 2019 roku, przy pomocy polskich jednostek ratowniczych: Kapitan Poinc należący do Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (statek wykorzystano jako bazę nurkową, zainstalowano na nim sprzęt do obsługi prac podwodnych Qceas), Conrad Consul - tzw. dźwig nożycowy (sheerleg) oraz Vega – holownik gdańskiej firmy „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o.

Właściciel jednostki Koga Maris na chwilę obecną nie udziela informacji na temat dalszych losów kutra.

AL

Fot.: Czytelnik Portalu Morskiego; Qceas