W dniach 29-30 października br. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odbędą wizytę oficjalną w Królestwie Niderlandów. W jej bogatym programie znajdują się zarówno spotkania dwustronne o charakterze politycznym, obchody 75. rocznicy wyzwolenia Holandii przez polskie wojsko, spotkania w instytucjach międzynarodowych mających siedzibę w Holandii, spotkanie z Polonią, jak i ważne wydarzenia gospodarcze.   

30 października br. Prezydent RP odbędzie wizytę w Rotterdamie. W jej trakcie dojdzie do podpisania Memorandum of Understanding między portem w Rotterdamie a Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Inicjatywa ma charakter niekomercyjny, dot. współpracy w takich obszarach jak żegluga śródlądowa oraz krótkiego zasięgu.

Zdaniem Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego "poszerzenie takiej współpracy świadczy o tym, że strona holenderska, która posiada w tej branży unikatowe doświadczenie, dostrzegła w naszym przemyśle portowym potencjał rozwojowy. Jest do dla nas powód do dumy i dowód docenienia potencjału polskiej gospodarki morskiej”.

Port w Rotterdamie jest największym, handlowym portem morskim w Europie o charakterze uniwersalnym, w którym przeładowuje się wszystkie rodzaje towarów. Zawijają do niego największe statki na świecie o zanurzeniu do 24 metrów. Rocznie przeładowywanych jest w nim m.in. 14,5 mln TEU kontenerów, czy 100 mln ton ropy naftowej. Każdego roku do Rotterdamu zawija około 30 tys. statków morskich i 120 tys. statków żeglugi śródlądowej.

W 2018 r. łączna wielkość obrotów wymiany handlowej pomiędzy portami Szczecin i Świnoujście a portami holenderskimi wyniosła 1 622 900 ton, z tego na port Rotterdam przypada 67,1% tj. 1 090 100 ton. Dominującym towarem (eksport) był olej ciężki opałowy (blisko 880.000 ton).

rel (ZMPSiŚ)

Port Rotterdam
Port Rotterdam
Port RotterdamPort Rotterdam