Władze Gdyni podjęły działania mające zlikwidować problem pyłu, który niósł się na miasto podczas przeładunku węgla na terenach portowych. Dlatego już jutro odbędzie się specjalne spotkanie poświęcone właśnie tej kwestii. Każdy może wziąć w nim udział. Będzie się można podczas niego zapoznać z aktualną sytuacją, a także dowiedzieć, jak prowadzone są kontrole i działania zapobiegające pyleniu i o dalszych planach mających temu przeciwdziałać. To także okazja do tego, żeby mieszkańcy oraz reprezentanci wspólnot mieszkaniowych mogli porozmawiać z przedstawicielami portu, Morskiego Terminalu Masowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Problem wzrostu poziomu emisji pyłu węglowego na terenie Morskiego Terminalu Masowego wystąpił wiosną tego roku. Jednak latem nastąpiło jego nasilenie. Wpływ na to miała pogoda – długotrwały brak opadów atmosferycznych i wiatr, który podczas suchych, słonecznych dni roznosił pył nad centrum miasta. Dodatkowo, zdaniem terminalu masowego, na sytuację nałożył się też wzrost liczby obsługiwanych przesyłek węgla w imporcie.

Na początku lipca prezydent Gdyni pisemnie zażądał od Zarządu Morskiego Portu w Gdyni SA oraz Morskiego Terminalu Masowego Gdynia Sp. z o.o.  przestrzegania obowiązującego prawa i zaprzestania negatywnego oddziaływania na zdrowie i majątek mieszkańców Gdyni. Koordynację działań w tej sprawie prezydent powierzył Andrzejowi Bieniowi, pełnomocnikowi ds. bezpieczeństwa. To właśnie z jego inicjatywy organizowane jest spotkanie dotyczące kwestii pyłu węglowego.

– Zależy nam, aby mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami portu i terminalu oraz instytucjami powołanymi do kontrolowania czystości środowiska. Ważne jest, żeby każdy zainteresowany mógł omówić i wyjaśnić kwestie dotyczące zaistniałej sytuacji. Spotkanie będzie również okazją do przedstawienia działań zarządu portu i terminalu masowego zmierzających do wyeliminowania problemu – tłumaczy Andrzej Bień, pełnomocnik prezydenta ds. bezpieczeństwa i inicjator spotkania.

Obecnie Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska prowadzi postępowanie w sprawie zobowiązania MTMG do działań mających na celu ograniczenie pylenia. Wydał już nawet w tej sprawie zarządzenia pokontrolne.

Po interwencji mieszkańców, władz miasta i organów kontrolnych Morski Terminal Masowy Gdynia zadeklarował, że zainwestuje w nowoczesny sprzęt przeładunkowy. Zarząd spółki zakupił również urządzenia i sprzęt zmechanizowany w celu zmniejszenia liczby punktów rozładunkowo-załadunkowych. Zawarto też umowę z firmami zewnętrznymi, których zadaniem jest bieżące sprzątane ciągów komunikacyjnych oraz placów na terenie terminalu. W zakres wykonywanych czynności wchodzi zraszanie hałd oraz terenu wodą, opryskiwanie hałd węgla mieszaniną wody z celulozą oraz maszynowe zamiatanie placów na mokro. Rozważany jest zakup tzw. armatek wytwarzających mgłę wodną i blokujących pylenie podczas przeładunku węgla oraz zastosowanie na wyjeździe z terminalu czyszczarki do wodnego mycia kół i podwozi samochodów ciężarowych w celu uniemożliwienia wywozu pyłu węglowego poza teren terminalu. Ponadto zlecono także biuru projektowemu kompletne opracowanie rozwiązań, które będą niwelować pylenie węgla przy stosowanej technologii przeładunku.

Spotkanie odbędzie się 25 lipca o godz. 17.00 w Urzędzie Miasta Gdyni (sala 105).

Gdynia.pl / Magdalena Czernek