Pojawiły się pierwsze głosy protestu z powodu budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Na stronie internetowej www.terminal-stop.cba.pl mieszkańcy miasta podpisują się pod petycją do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

Dyskusja na temat terminalu LNG wśród mieszkańców Świnoujścia trwa od dawna. Choć podkreśla się znaczenie gazoportu dla kraju, oprócz zachwytów nad tą inwestycją, są także głosy niezadowolenia.

- Podpisałem się pod petycją przeciw gazoportowi, bo uważam, że zarówno lewobrzeże, jak i prawobrzeże powinno rozwijać się w kierunku turystycznym. Uważam, że z tej inwestycji będzie jednak więcej szkód, chociażby ekologicznych niż korzyści - mówi 29-letni Bartek, mieszkaniec Świnoujścia.

- Chcemy pracować i żyć w zielonym kurorcie i nie zgadzamy się, by nasze miasto zmieniło się w przemysłowe zagłębie - czytamy w tekście prezentowanym na wspomnianej stronie.

Zdaniem protestujących internautów ziemie, które miasto oddało pod budowę terminalu LNG powinny zapełnić się restauracjami i hotelami. Dalej - powinna rozciągać się tędy stylowa promenada łącząca prawobrzeże Świnoujścia z Międzyzdrojami.

Przypomnijmy, że decyzja o budowie terminalu LNG w tym miejscu zapadła za czasów rządów Jarosława Kaczyńskiego. Alternatywą był Gdańsk. Zdaniem zwolenników budowy terminalu LNG w Świnoujściu - decyzja była oparta na racjonalnych przesłankach. Przeciwnicy tej decyzji stwierdzają, że była „raczej polityczna”.

Władze Świnoujścia podczas każdej dyskusji na temat terminalu LNG mówią o korzyściach związanych z jego budową i mają nadzieję, że inwestycja zostanie jak najszybciej zrealizowana. Ich zdaniem świnoujska dzielnica Warszów na wyspie Wolin powinna rozwijać się w kierunku przemysłowym.

Polskie LNG zapewniało, że inwestycja nie wpłynie negatywnie na życie mieszkańców, a wręcz przeciwnie - że będą nowe miejsca pracy, pojawi się szansa na rozwój tej dzielnicy, także w kierunku turystyki, itd. Mieszkańcy przeciwni budowie terminalu LNG stwierdzają jednak, że zabierze on prace tysiącom ludzi żyjącym z turystyki. Obawiają się także niebezpieczeństw związanych z jego funkcjonowaniem. W Polskim LNG zapewniają jednak, że ta inwestycja jest przyjazna środowisku i bezpieczna.

Niestety, pomimo prób, nie udało nam się na razie skontaktować z twórcą wspomnianej strony internetowej.

Bartosz TURLEJSKI