Porty, logistyka
Nieoczekiwanie kilkadziesiąt hektarów zbędnych terenów w porcie wojennym w Helu wraca do wojska. Wcześniej te bardzo atrakcyjnie położone grunty przejęła Agencja Mienia Wojskowego i wydawało się, że wkrótce może je sprzedać za milionowe kwoty.


A
le teraz musi je przekazać z powrotem Rejonowemu Zarządowi Infrastruktury, który gospodaruje terenami będącymi w zarządzie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Dwa lata temu wojsko niemal całkowicie opuściło Hel i potraktowano to jako koniec tutejszego portu wojennego. Okręty odpłynęły do Gdyni, a dawna ogromna jednostka została przemianowana na punkt bazowania. Pozostał jednak wielki ogrodzony teren, w większości niewykorzystywany. Dlatego nikt się nie zdziwił, gdy ok. połowy terenów dawnego portu, ponad 49 hektarów, przekazano AMW.

W mieście od wielu miesięcy mówiło się, że zakupem tak atrakcyjnych terenów zainteresowani są ludzie z pierwszych stron gazet. Siły zbrojne mogły na tym biznesie nieźle zarobić: skoro słynną już dawną jednostkę wojskową w centrum miasta Agencja chce sprzedawać za 50 mln zł, to ile można zażądać za teren niemal dziesięciokrotnie większy?!

Tymczasem właśnie nastąpił nieoczekiwany zwrot i teren ma wrócić do wojska.

- Otrzymaliśmy polecenie z MON, że mamy teren od Agencji przejąć, trwa już załatwianie formalności - powiedział nam wczoraj komandor porucznik Lech Wyszyński, szef wydziału nieruchomości i zakwaterowania wojsk w gdyńskim RZI. - Jaka będzie dalsza przyszłość portu, to już powinna wiedzieć Marynarka Wojenna, która korzysta z portu.

Tyle że w Marynarce Wojennej nikt... nie wie.

- Na razie nie znamy sprawy. Takie decyzje zapadają szczebel wyżej - przyznaje komandor podporucznik Piotr Adamczak, z-ca rzecznika prasowego dowódcy Marynarki Wojennej.

Z
wróciliśmy się zatem o wyjaśnienie powodów tej decyzji do MON.

- Sprawa jest skomplikowana, czekamy na informację ze sztabu generalnego - usłyszeliśmy w Departamencie Prasowo-Informacyjnym. W środę po południu dostaliśmy jednak odpowiedź, z której wynika, że teren wraca do wojska... bo jest potrzebny.

- Obecnie prowadzone są prace mające na celu określenie wariantów docelowego sposobu wykorzystania części byłego kompleksu portu wojennego Hel dla zabezpieczenia stacjonowania jednostki wojskowej w tym garnizonie - czytamy w piśmie z DPI MON.

O tym, co wojsko planuje w mieście, nie wiedzą ani mieszkańcy, ani władze samorządowe.

- O powrocie części portu do wojska dowiedzieliśmy się od przedstawiciela Rejonowego Zarządu Infrastruktury, żadne pismo do urzędu w sprawie przyszłości tego terenu nie dotarło - twierdzi burmistrz Jarosław Pałkowski.

Czy AMW nie żałuje, że straci miliony z ewentualnej sprzedaży atrakcyjnego terenu?

- Jeśli jest on potrzebny dla obronności kraju, to nie rozważamy, kto na tym straci - komentuje Małgorzata Golińska, rzecznik Agencji.

Sytuacja jest zastanawiająca, bo MON zdecydowało się pozbyć przylegającego do portu szpitala wojskowego.

- Informację o przekazaniu wojsku gruntów w porcie można odczytywać jako zapowiedź powrotu sił zbrojnych w to miejsce. A jednocześnie ministerstwo rezygnuje z bezpośredniego zaplecza leczniczego - kręci głową Pałkowski. - To jest nie tylko dziwne, ale po prostu ze sobą sprzeczne.

K. Miśdzioł, R. Kościelniak

Komentarze

0 Link do artykułu 06 listopad 2008 : 12:13 Link do artykułu | Zgłoś
+1
Na pewno lepiej że Marynarka będzie dalej użytkować ten teren niz gdyby miano pbudować tam jakieś hotele dla burżujów i aferzystów, przy okazji robiąc przekręty!
06 listopad 2008 : 12:13 Dylan Bobo | Zgłoś
+1 re:
I niech postawią tam wartowników na głównej bramie a nie ochronę kpina obiekt wojskowy a pilnuje ich ochrona :)
06 listopad 2008 : 12:28 Guest | Zgłoś
0 DOBRZE ŻE
NIE ZBUDOWALI WIELKIEGO PORTU KOSMICZNEGO NA KOSAKOWIE GDZIE MÓGŁBY LĄDOWAĆ NASZ WIELKI WŁODARZ DONALD TUSK
06 listopad 2008 : 13:06 kameralny | Zgłoś
0 W celach obroonych: dla ochrony Kaczyńskiego
06 listopad 2008 : 19:07 antytrep | Zgłoś
0 W celach obroonych: dla ochrony Kaczyńskiego
06 listopad 2008 : 19:07 antytrep | Zgłoś
0 dostrzegam jakieś
ubeckie mordy...
06 listopad 2008 : 23:05 uwaga | Zgłoś
0 platforma złodzieje!!!!!!!
LUDZIE PAMIĘTAJCIE O PROPAGANDZIE SUKCESU TYLKO CO Z NIEGO ZOSTAŁO
06 listopad 2008 : 23:07 Guest | Zgłoś
+1 Hel
Pewnie tam rakiety na ruskich zainstalujemy...
11 listopad 2008 : 16:50 Jacek | Zgłoś
0 THHAD
Nato bierze to w dzierżawę na pochybel RUSKIM , zainstalują THHAD i obronią EUROPĘ PRZED PUTINEM
14 maj 2017 : 09:04 Wasyl | Zgłoś

Comments are now closed for this entry

Źródło: