Offshore

MRZEŻYNO. Są coraz większe szanse na przebudowę niebezpiecznego wejścia do portu w Mrzeżynie. W ostatnich dniach burmistrz Trzebiatowa rozmawiał na ten temat z dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie. Ustalono, że UM uwzględni rozpoczęcie inwestycji w planach na przyszły rok.

Samorządowcy stoją na stanowisku, że bez przebudowy wejścia nie ma co marzyć o rozwoju portu. Gminie Trzebiatów zależy na tej inwestycji, bo jest właścicielem ponad 3,5 ha gruntów granicach portu (wcześniej te tereny należały do Skarbu Państwa). W planach jest stworzenie tutaj zaplecza dla turystów, wybudowanie mariny dla jachtów, a z czasem być może i otwarcie w Mrzeżynie morskiego przejścia granicznego. Najpierw trzeba jednak przebudować wejście do portu, wygięte na kształt litery „S”. Jest ono bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w czasie sztormowej pogody. Tworzą się tutaj liczne mielizny, a to stanowi spore utrudnienie dla jednostek pływających.

Spotkanie z dyrekcją UM w Szczecinie nie było jedynym, które miało związek z przyszłością mrzeżyńskiego portu.

– 22 czerwca spotkałem się z wiceministrem ds. gospodarki morskiej Zbigniewem Graczykiem, posłem Mateuszem Piskorskim i gryfickim starostą Kazimierzem Saciem – informuje Sławomir Ruszkowski, burmistrz Trzebiatowa.

Rozmawiano o możliwościach sfinansowania przebudowy wejścia do portu m.in. z nowego programu wsparcia rybołówstwa na lata 2007 – 2013. Goście obejrzeli port w Mrzeżynie. Padły również wstępne deklaracje wsparcia dla tej inwestycji. Poza burmistrzem gminę reprezentował w tych spotkaniach Wojciech Grzymkowski, do niedawna Szef Zarządu Portu w Kołobrzegu. Od 11 czerwca pełni on funkcję doradcy ds. gospodarski morskiej w UMiG w Trzebiatowie (gmina zatrudniła go na umowę zlecenie).

Dodajmy, że w lipcu br. gmina ma przejąć zarządzanie mrzeżyńskim portem.

(żan)

Comments are now closed for this entry

Źródło: