Żegluga

Niemiecki operator Förde Reederei Seetouristik (FRS), poprzez FRS Baltic, zainaugurował 17 września nowe szybkie połączenie Sassnitz-Ystad obsługiwane przez jeden statek - szybki katamaran pasażersko-samochodowy Skåne Jet. Czas rejsu wynosi 2 godziny 30 minut.

Każdego tygodnia do końca października, od czwartku do niedzieli, FRS Baltic oferuje są dwa rejsy dziennie (wyjścia z Sassnitz o 08:15 i 15:00, z Ystad o 11:30 i 18:15).
FRS ogłosił wcześniej, że jeden rejs powrotny będzie oferowany do wiosny 2021 r., kiedy to częstotliwość rejsów zostanie podwojona.

Operator promowy FRS twierdzi, że jest to najszybsze połączenie między Niemcami (a zarazem całym południowym wybrzeżem Bałtyku), a Szwecją. W porównaniu z tradycyjnymi liniami promowymi u innych przewoźników, w przypadku tego połączenia, różnica czasowa jest znaczna - wprowadzenie szybkiego promu sprawia, że czas podróży między Rugią, a południowym wybrzeżem Szwecji zostaj skrócony z około czterech godzin i 15 minut do dwóch godzin i 30 minut - stwierdzono w oficjalnym komunikacie operatora FRS nastawiającego się w obsłudze nowego połączenie nie tylko na rynek niemiecki, ale i na polski.

Zbudowany w 1998 r. przez stocznię Incat szybki katamaran - "przeszywacz fal" Skåne Jet (ex Fjord Cat armatora Fjord Line) o długości 91 m, obsługujący połączenie z Sassnitz do Ystad posiada dwa pokłady pasażerskie z miejscem dla 676 osób.
Pokład samochodowy może pomieścić do 210 samochodów, ale zapewnia również miejsce dla przyczep kempingowych i autobusów, co sprzyja krótkim wyjazdom krajoznawczym (180 samochodów osobowych przy czterech autokarach).
Uatrakcyjnieniem podróży jest duży sklep pokładowy i zróżnicowana oferta gastronomiczna.
Maksymalna prędkość katamaranu to 44 węzły, jednak prom ten nie będzie płynął z takimi rekordami prędkości - opracowano dla tej linii zoptymalizowany profil operacyjny z myślą o środowisku.

FRS zainwestowało około 15 milionów euro w swoje nowe przedsięwzięcie, mające na celu wypełnienie luki pozostawionej przez Stena Line, która do połowy marca obsługiwała - promem konwencjonalnym - połączenie między Sassnitz i Trelleborg, historyczną trasę znaną również jako Königslinie lub Kungslinjen.

"W tym roku rozpoczniemy krótki sezon testowy, zanim zaczniemy pełną parą działać wiosną 2021 r., wykorzystamy doświadczenia i opinie naszych klientów tej jesieni, aby móc na przyszłość doprecyzować nasze koncepcje na przyszły rok i dostosować je do potrzeb pasażerów" - deklaruje Moritz Bruns, dyrektor zarządzający FRS Baltic.

Połączenie zainaugurowane 17 września będzie na razie czynne do 1 listopada b.r.

FRS włączy do swojej oferty pakiety turystyczne, w tym zakwaterowanie w hotelach i inne usługi turystyczne od sezonu w 2021 r. Atrakcyjny kierunek podróży, jakim jest szwedzki Ystad, jak również oszczędzony czas podróży, otwierają zupełnie nowe możliwości, takie jak krótkie wycieczki, nawet dla turystów podróżujących kamperami.

"Będziemy nie tylko przewoźnikiem promowym, ale również dostawcą usług turystycznych. Oczywiście, wrażenia z podróży naszym szybkim katamaranem są ważną częścią wyjazdu, jednak będziemy również poszerzać naszą ofertę usług turystycznych wokół naszych destynacji i dostarczać naszym pasażerom nowe doświadczenia z podróży" - mówi Moritz Bruns, dyrektor zarządzający nową linią promową.

Od napędzanych energią słoneczną małych statków wycieczkowych po promy towarowe - flota FRS jest bardzo zróżnicowana i obecnie składa się na nią 59 statków, które rocznie przewożą 7,9 mln pasażerów i 2,1 mln samochodów na całym świecie. Posiadając 13 szybkich katamaranów, FRS jest jednym z wiodących operatorów szybkich promów pasażerskich i pasażersko-samochodowych w Europie. FRS jest również od 50 lat silnie zakorzenioną, wiodącą firmą na rynku turystyki promowej i wycieczkowej w regionie Rugii i wokół niej, dzięki wycieczkom turystycznym i regularnym rejsom na Weiße Flotte i Reederei Hiddensee.

PBS, rel (FRS), z mediów

Fot.: FRS

Szybki katamaran Skane Jet
Szybki katamaran Skane Jet
Szybki katamaran Skane Jet
Szybki katamaran Skane JetSzybki katamaran Skane JetSzybki katamaran Skane Jet
1 1 1 1

Newsletter