Żegluga

Po otrzymaniu zielonego światła od władz, Costa Cruises stopniowo wznowi działalność wprowadzając kompleksowy zestaw procedur zdrowotnych, opracowanych wspólnie przez armatora oraz panel niezależnych ekspertów naukowych.

Costa złożyła również wniosek o przyznanie Certyfikatu Bezpieczeństwa Biologicznego RINA, dobrowolnego programu zaprojektowanego dla dużych systemów zarządzających celem zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji.

W oczekiwaniu na ostateczne pozwolenie na wznowienie działalności, Costa Cruises wprowadziła „Protokół bezpieczeństwa Costa”, nowy zestaw zasad regulujących ochronę zdrowia i higieny zaprojektowany specjalnie by zapewnić gościom jak najlepsze wakacje przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa. „Protokół bezpieczeństwa Costa” powstał w oparciu o międzynarodowe i krajowe wytyczne dotyczące ochrony zdrowia. W opracowywaniu protokołu armatora wspierał panel niezależnych ekspertów naukowych w dziedzinie Zdrowia Publicznego, koordynowany przez V.I.H.T.A.L.I. (Value in Health Technology and Academy for Leadership and Innovation), jednostkę naukową rzymskiego Università Cattolica. Protokół obejmuje kompleksowy zestaw środków i procedur, obejmujących m.in. bezpieczeństwo członków załogi po powrocie do pracy na pokładzie, proces rezerwacji, operacje związane z wejściem na pokład i zejściem podczas pobytu w porcie, opiekę na pokładzie oraz wycieczki brzegowe.

Częścią inicjatywy jest również przystąpienie do programu Certyfikacji Bezpieczeństwa Biologicznego RINA, który, dzięki serii audytów prowadzonych zarówno na statkach, jak i na lądzie, bada wszystkie aspekty życia na pokładzie - od usług hotelowych po catering, fitness i strefy relaksu, i zaświadcza o prawidłowym zarządzaniu ochroną zdrowia.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo załogi, pierwszym krokiem jest wdrożenie przez Costa Cruises środków mających na celu wstępną kontrolę każdego członka załogi w kraju jego pochodzenia, w tym wykonanie dwóch różnych wymazów w celu rozpoznania COVID-19. Po przyjeździe do Włoch członkowie załogi są testowani po raz trzeci; osoby, u których test wykaże negatywny wynik, są dopuszczane na pokład z zachowaniem 14-dniowego okresu „kwarantanny”. Ich stan zdrowia jest codziennie monitorowany za pomocą kontroli temperatury ciała oraz za pomocą testów wykonywanych wszystkim członkom załogi co miesiąc.

Jeśli chodzi o przyszłych gości, wprowadzane środki obejmują unowocześnienie procedur cyfrowych, takich jak odprawa online i samocertyfikacja, które będzie można wykonać samodzielnie z domu, ponadto, zwiększenie roli technologii cyfrowej, polegające m.in na możliwości rezerwacji usług za pomocą dedykowanej aplikacji MyCosta. Przy każdym wejściu i zejściu ze statku, we wszystkich portach zawinięcia objętych planem podróży, goście będą poddawani pomiarowi temperatury. Dzięki samoobsługowym punktom pomiaru temperatury rozmieszczonym na statku kontrola będzie możliwa o każdej porze, także po wejściu na pokład. Costa Cruises będzie przestrzegać zachowania bezpiecznej odległości zarówno po przybyciu do każdego terminala, jak i w trakcie organizowanych wycieczek brzegowych, które także zostały zaprojektowane na nowo: grupy będą mniej liczne, odjazdy rozłożone w czasie, a autobusy odkażane przed i po każdym użyciu.

Życie na pokładzie również ulegnie zmianom. Nowe procedury będą przede wszystkim polegały na zmniejszeniu liczby gości, by uniknąć dużych skupisk i ułatwić zachowanie bezpiecznej odległości. W zamkniętych pomieszczeniach będzie obowiązkowe noszenie maseczek. Natomiast, na zewnątrz na pokładzie statku maseczki będą wymagane wszędzie tam, gdzie zachowanie dystansu nie będzie możliwe, zgodnie z przepisami obowiązującymi na lądzie.

Wnętrza i pokłady zewnętrzne każdego statku będą poddawane częstszemu sprzątaniu i odkażaniu przy użyciu specjalnych produktów. Podczas odprawy jak i na pokładach, zostaną umieszczone dodatkowe dozowniki do dezynfekcji.

Systemy wentylacji pokładowej zostaną wyposażone w nowe filtry, które zapewniają wyższą skuteczność filtrowania świeżego powietrza z zewnątrz, minimalizując recyrkulację powietrza z wewnątrz statku.

Oferta rozrywkowa i catering zostaną również zmodyfikowane, w oparciu o nowe normy bezpieczeństwa. Pokazy w ciągu dnia będą się odbywały częściej, dla mniejszych grup osób. Catering i restauracje samoobsługowe nie będą funkcjonowały, a wszystkie posiłki będą serwowane przez personel Costa.

Opieka medyczna będzie dostępna przez całą dobę dla wszystkich gości i załogi. Statki będą wyposażone w zestawy do testów PCR i urządzenia diagnostyczne do natychmiastowej oceny podejrzanych przypadków COVID-19.

Zarówno sprzęt jak i testy PCR są autoryzowane przez Unię Europejską. Zespół medyczny na pokładzie został przeszkolony w zakresie odpowiednich procedur testowych i metod leczenia. Przy wsparciu odpowiednich władz, opracowane zostały rozbudowane procesy ułatwiające opiekę medyczną, bezpieczne zejście na ląd i jak najszybszy powrót do domu dla pacjentów, u których zdiagnozowany zostanie COVID-19. Usługi medyczne w przypadkach związanych z objawami grypy lub trudnościami w oddychaniu są bezpłatne dla wszystkich gości i objęte specjalnym ubezpieczeniem.

W związku z nowymi protokołami zdrowotnymi i wdrożeniem związanego z nimi nowego systemu zarządzania na pokładzie, powstaną także specjalne moduły szkoleniowe, które zaostrzą, i tak już surowe procedury obowiązujące na statkach Costa.

Wszelkie dodatkowe informacje o wprowadzanych protokołach i procedurach będą umieszczane na stronie internetowej Costa Cruises oraz na innych dedykowanych kanałach komunikacji.

rel (Costa Cruises)

1 1 1 1

Newsletter