Żegluga

Policjanci z patrolu wodnego na Zalewie Sulejowskim w ostatnich dniach uratowali m.in. dwóch surferów, którzy po załamaniu pogody nie mogli samodzielnie dopłynąć do brzegu, i kilku żeglarzy po wywróceniu się ich łodzi. Funkcjonariusze apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą.

Rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi mł. insp. Joanna Kącka poinformowała w niedzielę, że wraz z początkiem wakacji coraz częściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, w których interweniować muszą policjanci z patroli wodnych m.in. na Zalewie Sulejowskim w woj. łódzkim.

Tak było w miniony piątek i w sobotę. W piątek ok. godz. 13.30 patrolujący teren zalewu funkcjonariusze zauważyli w wodzie dwie osoby, które nie były w stanie dopłynąć na swoich deskach windsurfingowych do brzegu. Chwile wcześniej doszło do załamania pogody w tym rejonie – przekazała.

Wyjaśniła, że silny wiatr, opady deszczu i duże fale utrudniły niedoświadczonym windsurferom powrót na brzeg. Policjanci zabrali ich na pokład swojej łodzi i przetransportowali w bezpieczne miejsce.

Policjanci pomogli też znajdującemu się w wodzie i asekurującemu się kołem ratunkowym mężczyźnie, którego łódź żaglowa się przewróciła.

Jak się okazało, 72-letni mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego pływał na żaglówce sam. Gdy doszło do nagłego załamania pogody, jego łódź się przewróciła, a on sam dryfował w wodzie, oczekując na pomoc. Jak twierdził, jest doświadczonym żeglarzem, a taka sytuacja przydarzyła mu się pierwszy raz – tłumaczyła mł. insp. Kącka.

Żeglarza przetransportowano na brzeg, a jego łódź odholowano do przystani.

W sobotę patrol ponownie pomógł dryfującym w wodzie żeglarzom. Tym razem po wywróceniu się żaglówki w wodzie znalazło się czterech mężczyzn i kobieta.

Do pomocy policjantom przypłynęła łódź Oddziału Ratownictwa Wodnego OSP i wspólnie wyciągnęli wszystkie osoby z wody. Do kobiety wezwano pogotowie ratunkowe z powodu urazu głowy, jakiego doznała podczas wypadku. Pozostali uczestnicy nie odnieśli obrażeń – poinformowała rzeczniczka łódzkiej policji.

Funkcjonariusze apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą.

Autor: Bartłomiej Pawlak

1 1 1 1

Źródło: