Żegluga

Polski śmigłowiec służby SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzielił pomocy obywatelowi Litwy, pasażerowi promu płynącego po Bałtyku - poinformowało w poniedziałek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Akcję przeprowadzono zgodnie z zasadami przeciwdziałania SARS-CoV-2.

Z informacji DGRSZ wynika, że po poszkodowanego obywatela Litwy, znajdującego się na promie, poleciał śmigłowiec W-3WARM Anakonda z darłowskiej grupy lotniczej 44 Bazy Lotnictwa Morskiego, przystosowany do działań ratownictwa morskiego na Bałtyku.

W poniedziałek o 9.19 załoga dyżurna służby SAR (ang. Search And Rescue) postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "pomoc medyczna" - podało DGRSZ. Obywatel Litwy, jeden z pasażerów promu Victoria Seaways, płynącego z Kilonii w Niemczech do Kłajpedy na Litwie, skarżył się na bardzo silne bóle w klatce piersiowej. Załoga śmigłowca ratownictwa morskiego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kmdr. Wojciecha Koliczko, osiągnęła gotowość do działań o godzinie 9.25 i po dziesięciu minutach wystartowała w kierunku promu, znajdującego się ok. 40 mil morskich na północ od Ustki.

O godz. 10 śmigłowiec dokonał zawisu nad pokładem promu, na który opuszczono ratownika. Dziesięć minut później poszkodowany, w stanie stabilnym, podjęty został na pokład śmigłowca, który natychmiast rozpoczął powrót do lotniska w Darłowie. Po wylądowaniu o 10.35 poszkodowany został przekazany personelowi oczekującej na lotnisku karetki pogotowia.

DGRSZ podkreśla, że akcję wykonano "zgodnie z procedurami w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania koronawirusa SARS-CoV-2". Kabina pilotów oddzielona była od przedziału ładunkowego, a załoga wykorzystywała środki ochrony osobistej.

Dowództwo informuje też, że była to 670. akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii Brygady i czwarta przeprowadzona w tym roku.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. System ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Odpowiedzialność Polski za akcje ratunkowe w naszej strefie Morza Bałtyckiego wynika z międzynarodowych konwencji, m.in. "o poszukiwaniu i ratownictwie morskim".

autor: Krzysztof Kowalczyk

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter