Żegluga

Białoruskie państwowe przedsiębiorstwo BNK - handlowo-logistyczne ramię koncernu naftowego Belneftekhim zakupiło 80 000 ton norweskiej ropy Johan Sverdrup z dostawą w litewskim porcie Kłajpeda 22 stycznia, poinformowały służby prasowe Belneftekhim. 

"Partię norweskiej ropy naftowej w ilości 80 tysięcy ton zakupiono dla nowopołockiej rafinerii Naftan" - powiedział rzecznik koncernu.
Jaku ustalił PortalMorski.pl - zakupiona przez Białoruś partia ropy dotrze do Kłajpedy 22 stycznia w zbiornikach statku Breiviken (klasa wielkości - aframax, nr IMO 9817470, nośność 112 649 t, norweskiego armatora Viken Shipping AS), który opuścił terminal Statoil Mongstad rano 19 stycznia br.

Białoruś pod koniec minionego roku nie mogła uzgodnić z rosyjskimi koncernami naftowymi warunków dostaw ropy od 1 stycznia 2020 r., w związku czym 31 grudnia prezydent Aleksander Łukaszenka zarządził rozpoczęcie importu ropy od alternatywnych dostawców w najbliższym okresie.
"Przede wszystkim mówimy o dostawach kolejowych z portów na Bałtyku, a także o zaangażowaniu rurociągu Drużba w alternatywne dostawy" - powiedziała w oświadczeniu służba prasowa prezydenta Białorusi.

Pierwszy wicepremier Białorusi Dmitrij Krutoy powiedział później, że rząd przesłał komercyjne propozycje zakupu ropy naftowej do różnych krajów. "Wysłaliśmy odpowiednie oferty handlowe do wszystkich możliwych krajów: Ukrainy, Polski, krajów bałtyckich, Kazachstanu i Azerbejdżanu” - powiedział Krutoy 14 stycznia.
Na razie białoruskie rafinerie działają przy minimalnym obciążeniu, dostarczając paliwo tylko na rynek krajowy.

rel, PBS

+7 Mozyrz
Do kompletu, oprócz rafinerii w Czechach i na Litwie, nięzbędne jest wejście ORLENU do rafinerii w Mozyrzu. W razie czego, mozna wykorzystać w rewersie jedną z rur rurociągu "Drużba" (aka "Przyjaźń") i przesyłać surowiec z naftoportu w Gdańsku.
Nowopołock na razie pozostaje chyba poza zasięgiem ORLENU.
Pytanie, czy po wizycie Pence u Bat'ki tego rodzaju deal będzie możliwy.
Pozyjemy - zobaczymy.
21 styczeń 2020 : 10:34 40 i 4 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 pytanie
a czemu nie z Polskiego portu?
21 styczeń 2020 : 13:47 Spawacz Sam Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1