Żegluga

Wczoraj, na stronie Portalu Morskiego w serwisie społecznościowym sygnalizowaliśmy krótko, że do Polski płynie kolejny transport ropy naftowej z USA. Dzisiaj otrzymaliśmy potwierdzenie od służb prasowych Grupy Kapitałowej Lotos, że ładunek ten przeznaczony jest właśnie dla Lotosu (bez dalszych szczegółów).   

Jak informowaliśmy wczoraj - w drodze do Polski jest kolejna partia teksańskiej ropy. Port Corpus Christi opuścił 2 maja zbiornikowiec Milos greckiego armatora Kyklades Maritime Corp. (zbud. w 2016 r. w Korei, nośność 157 525 t, wyporność 183 271 t, GT 81 542, długość całkowita 277 m, szerokość konstrukcyjna 48,00 m). 
Statek najprawdopodobniej nie jest w pełni załadowany. Zanurzenie na wyjściu pozwala szacować wielkość ładunku na ok. 90-100 tys. ton.

Milos spodziewany jest w Gdańsku, szacunkowo, 25 maja.

Poza potwierdzeniem dot. odbiorcy wspomnianego wyżej transportu ropy naftowej, otrzymaliśmy, cytowane poniżej, stanowisko Grupy Lotos po decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa, który na wczorajszej konferencji prasowej ogłosił zerwanie umowy pomiędzy USA i Iranem, zawartej w 2015 roku przez poprzednią administrację, a dotyczącą zniesienia (zawieszenia) sankcji nałożonych na Iran i wstrzymania irańskiego programu nuklearnego. Teraz sankcje mają być "odwieszone", czyli ponownie wprowadzone, jednak prawdopodobnie pozostawiony ma być okres przejściowy, który może zostać wykorzystany do dalszych negocjacji nad umową o ograniczeniu programu nuklearnego przez Teheran. 

Działalność Grupy Lotos - czytamy w stanowisku otrzymanym przez Portal Morski od jej służb prasowych - ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa w sektorze energii, dlatego spółka jest w kontakcie z wieloma partnerami handlowymi na całym świecie, w tym także z National Iranian Oil Company. Decyzja prezydenta USA jest dla Grupy LOTOS neutralna, ponieważ spółka nie ma zakontraktowanych dostaw z Iranu. Należy przy tym podkreślić, że Grupa Lotos realizuje swoje plany zakupów ropy naftowej oraz politykę dywersyfikacji kierunków dostaw w oparciu o cele ekonomiczne i przy uwzględnieniu konkretnych uwarunkowaniach na międzynarodowym rynku surowcowym.

W grudniu 2017 r. Grupa Lotos poinformowała o podpisaniu umowy terminowej na dostawę amerykańskiej ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku. Umowa jest realizowana w 2018 r. Najbliższy transport amerykańskiej ropy naftowej dotrze do Gdańska pod koniec maja br. Oprócz tego Lotos sprowadza także różne gatunki ropy naftowej z Rosji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Do bieżącej produkcji wykorzystuje też surowiec wydobywany przez spółki zależne z Grupy Kapitałowej Lotos z własnych złóż na Bałtyku i na Litwie oraz pozyskiwany od innych dostawców z polskich złóż lądowych, a także z Morza Północnego.

PBS, rel (Lotos)

1 1 1 1

Newsletter