Żegluga

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, żegluga śródlądowa w Polsce w zasadzie nie istnieje. Do użytku nie nadaje się 90 proc. dróg wodnych, a przywrócenie ich do stanu używalności kosztowałoby 14 mld zł - informuje "Gazeta Wyborcza".

Drogami wodnymi płynie zaledwie 0,29 proc. wszystkich transportowanych w Polsce towarów. Dla porównania: unijna średnia wyniosła w 2011 r. 6,2 proc

Kontrolerzy NIK zauważają, że z obecnej sieci dróg wodnych w Polsce liczącej ponad 3,6 tys. km tylko 206 km spełnia standardy o znaczeniu międzynarodowym, czyli pozwala na pływanie statków o tonażu ponad tysiąca ton.

0 żegluga
Żeby był jeszcze "śmieszniej" to realizowany jest idiotyczny, niezwykle kosztowny projekt pogłębienia w die i modernizacja 70 kilometrowego toru wodnego do portu w Szczecinie, w sytuacji gdy tym portem jak i tym w Świnoujściu zarządza ta sama państwowa spółka ( z mikroskopijnymi udziałami obydwu miast). Szczecinianie chcą aby do ich portu zawijały statki o podobnych parametrach jak do Świnoujścia. To wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto, tym bardziej, że utrzymanie toru o zwiększonym przekroju poprzecznym dwukrotnie zwiększy roczne koszty utrzymania do 30 mln zł. Zamiast zaspokajać ambicje polityków może by tak rząd zaczął podejmować racjonalne decyzje. Za te kilka miliardów zł można by przywrócić żeglowność śródlądowym szlakom wodnym.
03 kwiecień 2014 : 07:22 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter