Żegluga

Bornholmer Færgen, armator zapewniający stałe połączenie pomiędzy Bornholmem, a Szwecją (Ystad) i Danią (Køge) opublikował dane, dotyczące ilości rejsów oraz ilości ich odwołań w 2013 roku.

Łącznie odbyły się 3584 rejsy, a 38 zostało odwołanych, co stanowi około 1,1% wszystkich rejsów. Rok wcześniej, czyli w 2012 roku, jedynie 20 rejsów zostało odwołanych. Bornholmer Færgen operuje dwoma katamaranami, jednym promem oraz jednym ro-paxem. Główne połączenie z Ystad obsługują katamarany, które niestety przy bardzo złej pogodzie nie mogą pływać. Prom, którym dysponuje armator, Povl Anker, jest promem zapasowym, większość roku spędza przy kei w Ronne i wykorzystywany jest jako zastępstwo dla katamaranów. Za utrzymanie stałych połączeń promowych z wyspy płaci armatorowi Ministerstwo Transportu Danii, które także wymaga, aby wyspa posiadała kontakt ze światem zewnętrznym nawet wtedy, kiedy warunki atmosferyczne nie pozwalają na korzystanie z katamaranów.

Ubiegłoroczne odwołania rejsów w większości przypadają na okres zimowych oraz wiosennych sztormów. Wystarczy, że sztorm będzie w piątek, sobotę i niedzielę, czyli dni w które statystycznie odbywa się najwięcej rejsów, wtedy roczna liczba odwołanych rejsów potrafi znacznie urosnąć w stosunku do lat ubiegłych. Tak też stało się w ubiegłym roku, kiedy na Bałtyku sztorm sparaliżował komunikację promową z Bronholmem w dniach 5 i 6 grudnia czwartek – piątek). (12 odwołań rejsów w grudniu 2013 roku, 2 w grudniu 2012 roku i aż 24 grudniu 2011 roku).

Odwołania rejsów 2013:
Styczeń: 2
Marzec: 14
Maj: 2
Październik: 4
Listopad: 4
Grudzień: 12 (2 w grudniu 2012 roku i aż 24 grudniu 2011 roku).
 

1 1 1 1