Żegluga

Siedem lodołamaczy rozpoczęło w czwartek akcję kruszenia lodu na Odrze i podszczecińskim jeziorze Dąbie. Od kilku dni z powodu pokrywy lodowej odcinek rzeki od Szczecina do Gozdowic jest zamknięty dla ruchu jednostek.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Szczecinie, Andrzej Kreft, powiedział PAP, że siedem polskich lodołamaczy płynie w kierunku jeziora Dąbie, gdzie będą poszerzały „rynnę", którą poruszają się statki, na torze wodnym.

- Jeśli uda się sprawnie skruszyć lód na jeziorze, część lodołamaczy zostanie skierowana jeszcze w czwartek w górę rzeki w kierunku Gryfina - dodał Kreft.

Kreft ocenił, że pokrywa lodowa na rzece ma grubość około 20 cm. W niektórych miejscach utworzyły się spiętrzenia lodu o grubości dochodzącej do 120 cm a stosunkowo niski stan wód na rzece może utrudniać kruszenie lodu.

Rozpoczęcie akcji było możliwe, ponieważ synoptycy zapowiadają ocieplenie. Jak mówił Kreft, od piątku do początku przyszłego tygodnia temperatury mają utrzymywać się na poziomie od 0 do 3 stopni Celsjusza. Ma także wiać południowy wiatr, który będzie spychał krę do morza – dodał Kreft.

W piątek lodołamacze mają ruszyć w górę rzeki. Do polskich jednostek ma także dołączyć sześć lodołamaczy niemieckich .

Nadal wszystkie drogi wodne administrowane przez RZGW w Szczecinie pozostają zamknięte dla żeglugi do odwołania.

Autor filmu: Robert STACHNIK

 

+3 A gdzie Andrzej i Stanisław????
()
31 styczeń 2014 : 15:17 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter