Żegluga

O ponad połowę wzrosła liczba jachtów turystycznych, które popłynęły deltą Wisły w czasie ostatniego sezonu letniego. Zdaniem pomysłodawców utworzenia tzw. Pętli Żuławskiej, to właśnie projekt modernizacji infrastruktury żeglarskiej miał wpływ na wzrost zainteresowania turystów wodniaków pomorskimi akwenami śródlądowymi.

Szczegółowych danych dostarczyły zestawienia tzw. śluzowań na lokalnych urządzeniach hydrotechnicznych (śluzy Gdańska Głowa, łącząca Wisłę ze Szkarpawą, oraz Przegalina, łącząca Wisłę z Martwą Wisłą) z trzech letnich miesięcy. Obie śluzy przepłynęło w sumie ponad 2 tysiące jednostek turystycznych.

- To o ponad połowę więcej jachtów niż w ubiegłym roku - cieszy się Zbigniew Ptak z Urzędu Marszałkowskiego. - Odbieramy mnóstwo pozytywnych opinii od żeglarzy, którzy odwiedzili nasz region w czasie ostatnich wakacji. Na frekwencję na wodach delty Wisły miała wpływ na pewno kampania promocyjna w ogólnopolskich i zagranicznych mediach (m.in. spoty telewizyjne).

Wydano na ten cel około 2 mln zł. - Frekwencja będzie rosła - dodaje Zbigniew Ptak. - Ci wodniacy, którzy już nas odwiedzili, będą najlepszymi ambasadorami Pętli Żuławskiej. Jestem o tym przekonany. Sam jestem wodniakiem i wiem, że rekomendacja wśród braci żeglarskiej znaczy bardzo wiele.

Przypomnijmy - Pętla Żuławska to szlak wód śródlądowych (rzeki Wisła, Nogat, Szkarpawa, Zalew Wiślany) łączący Gdańsk m.in. z Malborkiem, Tczewem, Elblągiem i Krynicą Morską. Dzięki wsparciu unijnemu (ok. 80 mln zł) zmodernizowano i wybudowano kilkanaście portów i przystani. W przyszłym roku w ramach projektu powstaną nowe porty w Rybinie i Kątach Rybackich.

Tomasz Chudzyński

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter