Stocznie, Statki

Damen Shiprepair Amsterdam (DSAm) zakończył niedawno projekt przebudowy statku typu PSV (Platform Supply Vessel) na jednostkę do przewozu karmy dla ryb - "transportowec pasz", zwany Eidsvaag Opal. Należy do norweskiej spółki Eidsvaag.

W ramach kontraktu stocznia wydłużyła statek o pięć metrów. Wiązało się to z przecięciem kadłuba na dwie części i wstawieniem stalowej sekcji. Zwiększyła się także szerokość statku, czego dokonano za pomocą szeregu skrzyń (sponsonów), aby zapewnić dodatkową stabilność i ładowność.

Dodatkowo zintegrowano 35 nowych silosów i miejsca na tzw. big bagi, dzięki czemu Eidsvaag Opal może transportować do 2800 ton paszy dla ryb. Damen wyposażył statek także w pięć nowych żurawi i system rozładunkowy z przenośnikami, poziomymi i pionowymi oraz ramieniem rozładunkowym.

Niezbędne były także prace elektryczne, wykonane przez firmę FMJ Marine Automation. Dostawca usunął około 480 kabli (około 15 kilometrów) - z samych tylko starych systemów ładunkowych. W sumie firma wyciągnęła 51 kilometrów kabli i zainstalowała 1237 nowych kabli.

Zadanie przebudowy statku ze zmianą jego funkcji wymagało dużego zakresu prac w zakresie konstrukcji stalowych, wynoszącego łącznie 875 ton.

W związku z pandemią koronawirusa prace na statku musiały zostać wstrzymane na tydzień, celem wdrożenia środków bezpieczeństwa. Dzięki temu projekt mógł być kontynuowany z minimalnym zagrożeniem dla zdrowia. Pomimo konieczności zachowania społecznego dystansu, prace trwały w dobrym tempie - łącznie 346 dni.

W 43. tygodniu Eidsvaag Opal przeszedł swój pierwszy testowy załadunek, który obejmował 180 ton paszy w silosie i 55 ton w dużych workach. Załadunek przebiegał sprawnie, wymagając jedynie niewielkich modyfikacji sprzętu do załadunku w pomieszczeniu z tzw. big bagami. Wyładunek paszy odbywał się na farmie rybnej w pobliżu Tromsø. W tygodniu 44, podczas kolejnego testu, przetransportowano większy ładunek - około 700 ton.

Statek będzie działał w ramach współpracy Eidsvaag z Fjordfrende dla Skretting - największego na świecie producenta pasz dla ryb hodowlanych i Cargill - koncernu zajmującego się dostawą produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego. Zazwyczaj obie firmy są konkurentami na rynku pasz dla ryb, ale współpracują w zakresie logistyki wychodzącej. Partnerstwo opiera się na szeregu działań logistycznych finansowanych przez Komisję Europejską, mających na celu zwiększenie zrównoważonego rozwoju i wydajności w sektorze akwakultury.

Warto dodać, że przebudowę statku obejmującą jego wydłużenie wykonuje także Gdańska Stocznia Remontowa SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding. Stocznia przebudowała w ostatnim czasie serię sześciu statków fińskiego armatora Finnlines. Każdy statek w trakcie przebudowy, po rozcięciu kadłuba otrzymał stalową wstawkę o wadze 1500 ton i wymiarach 29,5 m długości, 26,5 m szerokości i 23,5 m wysokości. Wydłużenie promów o niemal 30 metrów znacząco poprawiło ich efektywność energetyczną i tym samym przyczynia się do ograniczenia przez nie emisji szkodliwych dla środowiska związków. W wyniku tej operacji statki te uzyskują przyrosty: tonażu o 21 proc., linii ładunkowej ro-ro o 26 proc. oraz ilości przewożonych kontenerów o 17 proc.

AL, rel (Damen)

Fot.: Damen Shipyards Group

+4 Dobre tempo???
cyt: "Pomimo konieczności zachowania społecznego dystansu, prace trwały w dobrym tempie - łącznie 346 dni"

Ostatni akapit tego artykułu mówi o przedłużaniu w REMONTOWEJ serii promów armatora Finnlines. Moi ludzie, jako kooperacja, pracowali na tych projektach. I uwaga!!! Jeden realizowano w 46 dni!!! A więc o 300 krócej niż Damen Jak więc nazwać takie tempo prac w Remontowej? Co ci Holendrzy robili na tym statku przez 346 dni, ja się pytam?
Oczywiście to nie jest tak, że w remontówce wszystko tak hula i śmiga, ale akurat przedłużanie tych konkretnie WSZYSTKICH SZEŚCIU ŁĄCZNIE statków zajęło im/nam, mniej niż 300 dni!

Pozdrawiam
28 listopad 2020 : 16:43 Kooperant Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 To zależy
Faktycznie wydaje się że trochę długo ale jednak zakres prac dużo większy niż na promie. To była przeróbka i zmiana funkcji statku a nie tylko przedłużka. To primo.
Secundo: nie polecam ściemnionych ryb od Norwegów. Stosują różne wybiegi, łososia hodowlanego nazywają łosoś atlantycki. Także z dala od ich łososi i dorszy jak i również "tranu".
29 listopad 2020 : 00:27 Jeżyk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+4 Zrównoważony rozwój i wydajność
To oksymoron.
29 listopad 2020 : 00:30 Jeżyk Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Palermo
Należąca do Fincantieri stocznia remontowa Palermo jako pierwsza podjęła się wydłużenia (stretch)
statku pasażerskiego. Silver Spirit IMO 9437866 wszedł na stocznię 5 marca,opuścił ją 01 maja a 5 maja 2018
wyszedł z pasażerami. Wstawka śródokręcia 14.9 m to + 3500 DWT, 39444 GT Po rozcięciu wstawiono gotową sekcję
dlatego termin jest tak krótki. Następne są Star Breeze IMO 8807997, Star Legend i Star Pride, siostrzane.
Na przebudowę zaplanowano 250 mln $. Tym razem zakres jest znacznie większy. Wstawka 25.6 m do tego wymiana
silnika głównego, przekładni,generatorów i innych potrzebnych elementów. Star Breeze remontowano rok.
Obecnie na stoczni stoi Star Legend a czeka Star Pride.
Następne 2 statki to Grimaldi Cruise Roma IMO 9351476 i siostrzany Barcelona RO-PAX. Wstawka ma 29 m i po przedłużeniu statek będzie miał 254 m i 63000 GT i linię ładunkową 3700 m.
Przebudowę Eidsvaag Opal nie uważam za brdzo wymagającą.
29 listopad 2020 : 21:34 Mieczyslaw Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 Słabo
Ta przebudowa w Damen była strasznie długa i wcale nie imponujaca byłem w Remontowej przy przebudowie wszystkich promów z Finnlines i każda robiła olbrzymie wrażenie i przy budowie a zwłaszcza jak część kadłuba była wyciągana z doku i wciągają była wstawka. Pozdrawiam kolegów z GSR .
04 grudzień 2020 : 12:40 Mariooo Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter