Stocznie, Statki

W norweskiej stoczni Ulstein wydokowano arktyczny statek ekspedycyjny, który pływać będzie pod marką National Geographic. To pierwsza z dwóch jednostek polarnych z dziobem X-Bow, zamówionych przez amerykańskiego armatora Lindblad Expeditions.

Częściowo wyposażony kadłub statku powstał w stoczni Crist z Gdyni. Do Norwegii przeholowano go pod koniec kwietnia 2019 roku.

Teraz, po wydokowaniu jednostki, rozpoczną się prace wykończeniowe. Do floty Lidblad Expeditions Holdings, Inc. – operatora organizującego ekspedycyjne rejsy wycieczkowe - dołączy w 2020 roku.

W projekcie skoncentrowano się głównie na bezpieczeństwie i komforcie pasażerów, a także wielu innowacyjnych rozwiązaniach zmniejszających szkodliwy wpływ na środowisko.

Jednym z nich jest konstrukcja kadłuba statku, który został zbudowany według opatentowanego projektu X-Bow. Kształt ten umożliwia utrzymanie odpowiedniej pozycji, gdy statek wchodzi w falę (zmniejsza przegłębienia na dziób), minimalizuje negatywny wpływ na środowisko i optymalizuje koszty operacyjne (przez oszczędności w zużyciu paliwa). Ponadto dziób X-Bow minimalizuje rozprysk fal, co pozwala zmniejszyć uciążliwość śliskich lub oblodzonych pokładów, zwiększając komfort podróżowania m.in. poprzez redukcję hałasu i wibracji.

Odpowiednia konstrukcja i klasa lodowa pozwoli również na podróże w rejony polarne.

National Geographic ma 69 przestronnych kabin i apartamentów, a także 12 pojedynczych kabin. Ponadto spa i centrum fitness, gabinety zabiegowe, sauny, strefę relaksacyjną i salę do jogi, a także jacuzzi. W ofercie gastronomicznej m.in. restauracja z widokiem na okolicę i odkryty bar.

Firma Lindblad Expeditions Holdings, Inc. współpracując z National Geographic, używa marki i znaku handlowego National Geographic w swojej działalności marketingowej i w malowaniu statków. Oba podmioty współpracują przy tworzeniu innowacyjnych programów ekspedycji morskich i promowaniu zrównoważonej turystyki na całym świecie. Podczas wyjazdów o charakterze edukacyjnym, goście nawiązują kontakt z czołowymi naukowcami i badaczami, odkrywając przy tym przyrodę nad i pod powierzchnią wody dzięki najnowocześniejszym narzędziom eksploracyjnym.

Warto wspomnieć, że w maju br., w stoczni Crist, w Gdyni, symbolicznym cięciem blach, rozpoczęła się budowa kolejnego, częściowo wyposażonego kadłuba polarnego statku pasażerskiego – Geographic Resolution. Zostanie przekazany armatorowi w 2021 roku.

AL, rel (Ulstein Group)

+5 Hunter
W Polsce zrobiony przez polskie firmy w Norwegii wyposażany. Uczcie się Wy którzy podobno rzadzicie w podobno wolnej Polsce
12 grudzień 2019 : 15:18 Hunter Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+9 Ulstein
Kolejny sukces Norwegów, czy Crista, nie wiem. Czy dom w stanie surowym jest domem !?
Przed kilku miesiącami 06.09.2019 chińska stocznia CMHI Haimen przekazała
SunStone Ships pierwszą z 5 plus 5 w opcji jednostkę projektu Ulstein CX103.
Greg Mortimer IMO 9834648, 7892 GT, 1450 DWT, 104.4 m.
Przypadek ? Rynek tej grupy jednostek stał się dość modny. do końca 2022 ma ich powstać 30,
a prawdopodobnie więcej. Jest spora grupa turystów których mega wycieczkowce nie zadowalają.
Wracając do Polski, jaki jest udział % Crista w wartości tej jednostki.
Jaki jest udział silników, elektroniki i całego wystroju do wykonanej pracy w Gdyni.
Gratuluję Gdyni, ale to ciągle tylko kadłub.
Pozdrawiam
12 grudzień 2019 : 19:20 Mieczyslaw Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 swietni ludzie swietny statek
tylko pieniadze smieszne. Za ta prace w norge mozna by kupic co najmniej samochod a u nas ledwo oplacic mieszkanie
16 grudzień 2019 : 16:51 To ja zrobilem ja ja Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter