Stocznie, Statki

Pogłębiarka ssąca nasiębierna ze smokiem wleczonym została zbudowana w Portugalii dla portugalskiej firmy, według hiszpańskiego projektu z holenderskim wyposażeniem. Jednostka rozpoczęła niedawno pracę w Lizbonie. 

Portugalia z długą linią brzegową i ruchliwymi rzekami żeglownymi stanowi obszar działania firmy pogłębiarskiej Inersel, która w tym wypadku połączyła siły z West-Sea, stocznią z północnej Portugalii. Projekt pogłębiarki z dzielonym lejem zasypowym wykonało doświadczone biuro projektowe, z siedzibą tuż przy hiszpańskiej granicy - Carceller, zaś do holenderskiej firmy Damen Dredging Equipment należało wyposażenie jednostki. 

Efektem tej europejskiej współpracy jest pogłębiarka dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta, która, jak informuje stocznia Damen, wykonała swoje pierwsze zadanie w sposób przewyższający oczekiwania. 

Jose Duarte ma 73 m długości, szerokość 11,4 m i ładowność 1045 m3. Jednostka została wyposażona w rurę ssącą o średnicy 500 mm, która może pracować w różnych konfiguracjach. Głębokość pogłębiania sięga 40 m. Pogłębiarska rura ssąca może być wydłużana, a jej żurawiki i wciągarki przemieszczane dla optymalizacji pracy przy poszczególnych zadaniach. Zbiornik dzielony został zaprojektowany z myślą o szerokim wachlarzu zadań pogłębiarskich.

Pompa pogłębiarska Damena, typu BP5045MD, umieszczona w kadłubie, może służyć zarówno do napełniania zasobni, jak i jej opróżniania, w celu pompowania urobku przez przyłącze dziobowe pogłębiarki (przez rurociąg refulacyjny). Zasobnia jest wyposażona w dwa przelewy w celu optymalizacji wydajności załadunku, a proces załadunku jest monitorowany przez dedykowane instrumenty pogłębiarskie.

AL, PBS

Fot.: Damen Shipyards Group

1 1 1 1

Newsletter