Stocznie, Statki

W czwartek, 25 października br., w obecności przedstawicieli zamawiającego odbyła się w stoczni Remontowa Shipbuilding SA należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding, uroczystość rozpoczęcia palenia blach na czwartą jednostkę z serii B860, czyli kolejny z sześciu zamówionych holowników przeznaczonych dla Marynarki Wojennej RP.  

Przypomnijmy, że 8 października odbyło się wodowanie pierwszej z serii sześciu jednostek tego samego projektu (o stoczniowym symbolu budowy B 860/1). Wszystkie mają wejść do służby do końca 2020 r.

Holowniki będą wyposażone w systemy specyficzne dla okrętów Marynarki Wojennej, umożliwiające np. zabezpieczenie przed skażeniem. Będą wyróżniały się także wysoką manewrowością (zapewnioną przez pierwsze w MW RP pędniki azymutalne) i kompaktową budową. Klasa lodowa pozwoli również na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Na ich pokładzie otwartym możliwy będzie transport ładunków o łącznej masie do 4,0 t i uciągu 35 t. Autonomiczność jednostek wynosi 5 dni.

Kontrakt na zaprojektowanie i budowę przez stocznię Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku sześciu holowników dla Marynarki Wojennej podpisano w czerwcu 2017 roku. Umowa miała wartość 283,4 mln zł brutto i została zawarta w ramach projektu "zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pod kryptonimem Holownik". Uroczystość położenia stępki pod pierwszy z holowników miała miejsce w styczniu br.

PBS

+11 MW
Dziwi mnie ogłaszania sukcesu w postaci powstania dywizjonu holowników. Brak okrętów bojowych, śmigłowców ZOP i ratowniczych. Czy aby decydentom nie pomyliły się priorytety?
26 październik 2018 : 14:03 Andy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 priorytety
absolutnie nie, obecnie decydencji są prawi i sprawiedliwi, a więc wiedzą co robią - nie lękaj się!
26 październik 2018 : 19:31 marek 111 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+7 Bedzie mial kto holowac nasza flote do ...muzeum
Nie ma wątpliwości: bezpieczny przeholunek naszych leciwych jednostek na emeryture będzie zabezpieczony. Poki co tyle w temacie odnowienia floty.
26 październik 2018 : 20:09 R. Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-5 Dno
Dzieki siemoniakowi jestesmy kilka lat w plecy
27 październik 2018 : 19:39 Mirek hujuj Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter