Stocznie, Statki

Stocznia Wisła realizuje zlecenie na budowę kolejnej częściowo wyposażonej jednostki rybackiej. Pierwsze palenie blach na budowę kadłuba taklowca (jednostki rybackiej typu longliner) o długości całkowitej 63 m odbyło się w tej stoczni 21 czerwca 2018 r. w obecności przedstawicieli armatora oraz norweskiej stoczni - głównego kontraktującego.   

Z chwilą wejścia do eksploatacji, ma to być największy taklowiec w norweskiej flocie łowczej. Chodzi o statek o stoczniowym symbolu budowy Vaagland 158. Jednostka, jako częściowo wyposażona, budowana jest - według projektu ST-156 XL biura projektowo-konsultingowego Skipsteknisk z Ålesund - dla stoczni Vaagland Båtbyggeri z Halsa, a ostatecznym odbiorcą będzie norweski armator HP Holmeset.

Statek, który ma otrzymać imię Geir, będzie miał 63,00 m długości całkowitej i 13,50 m szerokości i będzie wyposażony w sprzęt połowowy z około 70 000 haczyków. Ładowność chłodni wynosić ma 500 ton, a przetwórnia ma produkować zarówno ryby odgłowione i wypatroszone, jak i filety. Wydajność zamrażalni to 60 ton na dobę.
Załogę stanowić mają 22 osoby. Moc napędu głównego na taklowcu Geir ma wynosić 2500 kW.

Statek, o wartości kontraktowej ok. 250 milionów koron norweskich, ma być przekazany do eksploatacji przez stocznię norweską w grudniu 2019 roku.

PBS

Rys.: Skipsteksnisk; Fot.: Stocznia Wisła

Pierwsze cięcie blach na budowę taklowca Geir w Stoczni Wisła
Pierwsze cięcie blach na budowę taklowca Geir w Stoczni Wisła

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter