Stocznie, Statki

W minioną sobotę, 14 lipca na rzekę Mersey (Anglia) spłynął 129-metrowy kadłub statku RRS Sir David Attenborough (RRS - Royal Research Ship), co stanowi kamień milowy w budowie najnowocześniejszego arktycznego statku naukowo-badawczego w Wielkiej Brytanii.

Po wodowaniu kadłub o numerze budowy 1390 przeholowano do basenu portowego stoczni Cammell Laird by kontynuować prace wyposażeniowe i wykończeniowe. Statek ma wejść do eksploatacji w 2019 roku.

Zamówiony przez Natural Enviroment Research Council i eksploatowany przez British Antarctic Survey, będzie to największy statek cywilny (długość 129 m, szerokość 24 m) zbudowany w Wielkiej Brytanii od 30 lat. Pozwoli na bezpieczną eksplorację w bardzo trudnych warunkach nawet przez kilka miesięcy. Oprócz laboratoriów z nowoczesnym wyposażeniem, statek ten zostanie również wyposażony w lądowisko, na którym pomieszczą się dwa małe helikoptery. Koszt realizacji projektu oszacowano na niemal 200 mln funtów. Zapewni on miejsca pracy i stażu, co stanowi istotny bodziec ekonomiczny dla całego hrabstwa Merseyside w Wielkiej Brytanii.

Warto dodać, że na nazwę jednostki w marcu 2016 roku ogłoszono plebiscyt. Prowadziły takie "imiona", jak np.: Bloody Cold Here, What Iceberg, Captain Haddock, Big Shipinnit, Science!!! oraz Big Metal Floaty Thingy-thing. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak nazwa RRS Boaty McBoatFace, która utrzymywała się na czele sondażu internetowego z ilością ponad 124 tys. głosów.

Kilka miesięcy później postanowiono jednak, że statek będzie nosił imię znanego ze swoich programów przyrodniczych BBC sir Davida Attenborough, na którego głosowało 11 tys. osób. Nazwę RRS Boaty McBoatFace otrzyma zdalnie kierowany pojazd podwodny (ROV - Remotely Operated Vehicle), w który zostanie zaopatrzony statek badawczy.

RRS Sir David Attenborough jest częścią rządowego programu inwestycyjnego, którego celem jest utrzymanie Wielkiej Brytanii wśród światowych liderów w dziedzinie badań na Antarktydzie i w Arktyce. Zaangażowanie w ten projekt stanowi największą inwestycję rządu brytyjskiego w dziedzinie nauk polarnych od lat 80-tych.

rel (British Antarctic Survey), AL

+2 Wodowanie
Z wielką przyjemnością patrzę na wodowanie Sir Davida Attenborough. Przypomnę, ze połozenie stępki miało miejsce 17.10.2016.
Wcześniej z tej stoczni splywały moduły dla nowych angielskich lotniskowców. Stocznia nie posiada ogromnych dzwigów ani suchego doku, te są w częsci remontowej. Przemieszczanie elementów następowało przy uzyciu wózków widocznych na zdjęciu.
Dotychczasowa budowa statku odbywała się w hali. W ten sposób Govan przemieszczał bloki wazące po 11000 ton.
Mimo wszystko przypominam sobie dwie jednostki badawcze z Nauty. Chodzi mi o skalę wielkości i terminy.
Chcemy być najlepszymi, porównanie faktów budzi powazne wątpliwości.
Moze na koniec,jednostka bedzie miała 4 klasę lodową, choć silniki pozwalają na więcej.
W siłowni zamontowano 4 silniki Bergen 2x7200 oraz 2x4800 koni mechanicznych.
Wejście jednostki w 2019 znacznie zwiększy swiatowy potencjał badawczy.
Mieczyslaw
17 lipiec 2018 : 18:14 Mieczyslaw Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter